لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۳۷

در روزی چون امروز ۱۵ فروردين


۱۵ فروردين سال ۱۳۸۶ خورشيدی – چهارم آوريل ۲۰۰۷ ميلادی

۱۵ فروردين سال ۱۳۸۶ خورشيدی – چهارم آوريل ۲۰۰۷ ميلادی


در ۱۵ فروردين سال ۱۳۲۰ خورشيدی پروين اعتصامی شاعر برجسته ايرانی در سن ۳۵ سالگی به سبب ابتلا به بيماری حصبه درگذشت. شعر او بيش از آنکه شخصی باشد و افکار و احساساتش را بيان کند، حاکمان را مخاطب قرار می دهد. ديوان اشعار پروين يکی از ارزشمندترين کارهای او به شمار مي رود.


در چهارم آوريل سال ۱۹۷۹ ميلادی «ذالفقار علی بوتو» نخست وزير پيشين پاکستان به دار آويخته شد

۱۶۰سال پيش در روزی چون امروز مدرسه دارالفنون دردوران ناصرالدين شاه قاجار تاسيس شد. هدف از تاسيس اين مدرسه که به ابتکار محمد تقی خان اميرکبير صدراعظم با تدبير آن دوره داير شد، آموزش علوم و فنون جديد اروپايی بود.


در چهارم آوريل سال ۱۹۴۹ ميلادی پيمان آتلانتيک شمالی (ناتو) منعقد شد. در اين پيمان کشورهای بلژيک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند و انگلستان (سازمان بروکسل) و همچنين کشورهای آمريکا، کانادا، دانمارک، ايتاليا، ايسلند، پرتقال و نروژ شرکت داشتند. آلمان، يونان و ترکيه و همچنين اسپانيا به اين پيمان پيوستند.


در چهارم سال ۱۹۶۰ ميلادی کشور سنگال به استقلال دست يافت. سنگال پيشتر مستقل شده بود و با سرزمين «مالی» فدراسيون مالی را تشکيل داد اما بعد از بروز اختلافاتی بين دو کشور از عضويت استعفا داد و در سال ۱۹۶۰ ميلادی استقلال کامل خود را با نظام جمهوری اعلام کرد.


در چهارم آوريل سال ۱۹۶۸ ميلادی «مارتين لوتر کينگ» رهبر جنبش مدنی سياهپوستان آمريکا به ضرب گلوله های يک مرد سفيدپوست به قتل رسيد. وی به خاطر مبارزان مسالمت آميز در سال ۱۹۶۴ ميلادی موفق به دريافت جايزه صلح نوبل شد.


در چهارم آوريل سال ۱۹۷۹ ميلادی «ذالفقار علی بوتو» نخست وزير پيشين پاکستان به دار آويخته شد. وی چندی پيشتر به اتهام صدور دستور قتل يکی از مخالفانش در يک دادگاه محکوم به اعدام شده بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG