لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۴

در روزی چون امروز ۱۸ اسفند


در نهم مارس سال ۱۷۹۶ ناپلئون بناپارت با بيوه ای بنام ژوزفين ازدواج کرد

در روزی چون امروز ۱۸ اسفند


۱۸ اسفند سال ۱۳۸۵ خورشيدی – ۹ مارس ۲۰۰۷ ميلادی


در روزی چون امروز در سال ۵۵۱ ميلادی کار ساختن ايوان مدائن (طاق کسرا) به پايان رسيد. ايوان مدائن که ديوارهای آن در نزديکی بغداد هنوز باقيمانده است، بدستور خسروانوشيروان پادشاه وقت برای بارعام و ديدار با مردم ساخته شد.


در نهم مارس سال ۱۷۹۶ ناپلئون بناپارت با بيوه ای بنام ژوزفين ازدواج کرد. ناپلئون که سخت دلباخته ژوزفين بود در آن زمان مقام ژنرالی داشت. همسر ژوزفين دو سال پيشتر به حکم دادگاه انقلاب فرانسه اعدام شده بود. ناپلئون چند سال پس از انتخاب به مقام امپراتوری فرانسه، ژوزفين را طلاق داد.


در ۹ مارس سال ۱۹۳۴ ميلادی "«يوری الکسيويچ گاگارين» نخستين فضانورد جهان بدنيا آمد

در نهم مارس سال ۱۸۸۵ ميلادی، يک انومبيل چهار چرخ در شهر مانهايم آلمان به تماشای مردم گذاشته شد. اين خودرو که حداکثر سرعت آن ۱۳ کيلومتر در ساعت بود توسط «گوتليب دايملر» ساخته شده بود.


در ۹ مارس سال ۱۹۳۴ ميلادی "«يوری الکسيويچ گاگارين» نخستين فضانورد جهان بدنيا آمد. وی افسر نيروی هوايی شوروی بود و در سال ۱۹۶۱ ميلادی در کمتر از دوساعت کره زمين را دور زد. گاگارين هفت سال بعد در جريان يک پرواز آزمايشی با هواپيما جان باخت.


در نهم مارس سال ۱۹۱۸ ميلادی نام حزب بلشويک روسيه تغيير يافت و در اين روز حزب کمونيست شوروی متولد شد.


در ۹ مارس سال ۱۹۵۶ ميلادی دولت انگليس برای برقراری آرامش در قبرس، حکم اخراج اسقف ماکاريوس رهبر يونانی آن کشور را صادر کرد.


در نهم مارس سال ۱۹۶۷ ميلادی «اسوتلانا استالين» دختر استالين رهبر پيشين شوروی به غرب پناهنده شد. وی در سفرش به هند از سفارت آمريکا در آن کشور تقاضای پناهندگی کرد.


XS
SM
MD
LG