لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۲۳

معاون رییس جمهور: احمدی‌نژاد پس از سخنرانی مجلس را ترک می کند


در حالی که سخنگوی مجلس گفته است محمود احمدی‌نژاد، رييس جمهوری ايران روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه جلسه‌ای چهار ساعته و علنی با نمايندگان مجلس خواهد داشت، لطف الله فروزنده، معاون ریيس جمهور در امور مجلس می گويد، احمدی نژاد ۹۰ دقیقه در مجلس حضور خواهد داشت و پس از نطق خود، مجلس را ترک می کند.

معاون محمود احمدی نژاد در امور مجلس به واحد مرکزی خبر گفته است: «ریيس جمهوری روز چهارشنبه از ساعت ۱۰ و ۳۰ تا ۱۲ نطق خواهد کرد و پس از سخنان خود مجلس را ترک می‌کند. »

لطف‌الله فروزنده دراين مصاحبه تصريح کرده است: «طبق اصل ۷۰ قانون اساسی ریيس جمهوری می تواند هر زمانی که تشخيص دهد طبق هماهنگی قبلی با مجلس در صحن علنی حاضر شود و سخنان خود را در قالب نطق بيان کند.»

معاون رییس جمهوری ایران اضافه کرده است: «طبق قانون در زمان نطق ریيس جمهوری در صحن علنی مجلس و حتی قبل و بعد از آن نمايندگان نمی توانند به ارائه ديدگاه های خود بپردازند و اينکه نمايندگان برای روز چهارشنبه شرط گذاشته‌اند می‌خواهند قبل يا بعد از نطق ریيس جمهور سخن بگويند اين خلاف قانون اساسی است.»

در همين زمينه، خبرگزاری مهر گزارش داده است که لطف الله فروزنده در نامه ای رسمی به علی لاريجانی، رييس مجلس تصريح کرده است که محمود احمدی نژاد «در نظر دارد روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۲۷ از ساعت ۱۰:۳۰ لغايت ۱۲ ضمن حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطالبی را درخصوص مسائل جاری کشور به استماع نمايندگان محترم مجلس شورای اسلامی برسانند، خواهشمند است دستور فرماييد هماهنگی لازم صورت و نتيجه‌ را به اين معاونت اعلام فرمايند.»

هرچند لطف الله فروزنده گفته است که محمود احمدی نژاد قصد دارد در خصوص «مسايل جاری کشور» در مجلس صحبت کند، اما جزئيات و محور های سخنرانی او نامشخص است.

در همین حال، مجلس و دولت در خصوص نحوه حضور محمود احمدی نژاد در صحن علنی مجلس اختلاف نظر دارند.

نمايندگان مجلس خواهان آن هستند تا محمود احمدی نژاد پس از نطق خود به انتقادات و پاسخ های نمايندگان مجلس گوش دهد.

خبرگزاری مهر پيشتر در روز يکشنبه گزارش داده بود که محمود احمدی نژاد در پيامی شفاهی خطاب به مجلس گفته است که «به دليل مشغله کاری فرصتی برای استماع سخنان نمايندگان ندارد» و پس از نطق خود مجلس را ترک خواهد کرد.

خبرگزاری مهر به نقل از نمايندگان مجلس نوشته بود در صورتی که محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه تمايلی به شنيدن سخنان نمايندگان نداشته باشد، «نمايندگان تمايلی به حضور (محمود) احمدی نژاد در جلسه مشترک ندارند.»

به گزارش خانه ملت، وب سایت خبری مجلس،‌ حسین سبحانی نيا ، عضو هیات رییسه مجلس در این زمینه گفته است:« نمايندگان مجلس خواستار اختصاص زمان برای بيان خواست‌های و سوالات خود از رئيس جمهور هستند اما به نظر می‌رسد که درخواست جديد ریيس جمهور به اين دليل است که صحبت‌های دوسويه و مشترک ميان رئيس قوه مجريه و نمايندگان مجلس باب ميل ریيس جمهور نيست .»

در همین حال، به گزارش مهر محمد دهقان،‌ يک عضو دیگر هيات رئيسه مجلس نيز با اشاره به اين که محمود احمدی نژاد می خواهد در جلسه روز چهارشنبه به تنهايی سخنرانی کند،گفته است:نمايندگان مجلس شورای اسلامی تمايلی به برگزاری جلسه يک جانبه ندارند.

طی هفته های اخیر و به دنبال تشدید اختلافات مجلس و دولت، محمود احمدی نژاد خواستار حضور در مجلس شده بود. اما هفته گذشته به دليل «مشغله کاری» محمود احمدی نژاد این نشست به تعویق افتاد.

يکی از اصلی‌ترين موضوعات مورد اختلاف بين دولت و مجلس، مسئله اجرای فاز دوم طرح حذف يارانه‌ها از سوی دولت دهم است که در همين راستا مجلس با تصويب طرحی، افزايش قيمت کالاها و خدمات در سال ۹۱ را ممنوع کرد و دست دولت را برای ادامه طرح حذف يارانه‌ها بست.

برکناری وزير ارتباطات و وزير بهداشت و درمان طی يک ماه اخير و قصد دولت برای استخدام ۱۵۰۰ نفر در نهاد رياست جمهوری که گفته می‌شود «خارج از ضوابط قانونی» است، از ديگر حوزه‌های تنش ميان دولت و مجلس است.

مخالفت‌ها در مجلس با مصوبه دولت در مورد استخدام‌های يادشده تا جايی پيش رفت که احمد توکلی، نماينده مجلس، گفت بايد در «عقل وزاری دولت» که موافق اين مصوبه بوده‌اند شک کرد و رييس مجلس شورای اسلامی نيز در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد، اين مصوبه را رسما مغاير قانون اعلام کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG