لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۳
در حالی که محمود احمدی نژاد دستور تشکيل کميته‌ای برای تعيين فهرست تحريمی محصولات «شرکت‌های صهیونیستی» را صادر کرده است، نشريه «جروزالم پست» مدعی شده است که رييس جمهوری ايران شرکت‌های کوکا کولا، ای بی ام، اينتل، و نستله را در اين فهرست قرار داده است.

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه در چارچوب اجرای قانون «اصلاح قانون حمايت از انقلاب اسلامی مردم فلسطين مصوب ۱۳۶۹ » که در نوزدهم خردادماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی تصويب و به تاييد شورای نگهبان رسيده است دستور داد کميته‌ای تخصصی برای تهیه فهرست «شرکت‌های صهیونیستی» تشکیل شود.

طبق اين قانون اين کميته متشکل است از «وزارتخانه‌های امور خارجه، امور اقتصادی و دارايی، بازرگانی، اطلاعات، نفت، بانک مرکزی و سازمان صدا و سيما» است و وظيفه دارد تا «فهرست کامل شرکت‌ها و مؤسسات و کمپانی‌های صهيونيستی در سطح جهان و فهرست اشخاص حقوقی و حقيقی موضوح تحريم را به صورت شفاف ظرف دو ماه از تصويب اين قانون ارائه و به صورت ساليانه و يا حسب ضرورت به روزرسانی کند.»

طبق اين قانون، وزارت امور خارجه ایران نیز موظف شده است است در «فرصت‌های مقتضی در مجامع جهانی و اجلاس‌های بين‌المللی از جمله سازمان کنفرانس اسلامی و اجلاس غيرمتعهدها، طرح تحريم کالاهای رژيم صهيونيستی را مطرح و جهت درج در بيانيه‌ها و قطعنامه‌ها پيشنهاد دهد».

اين قانون همچنين صدا و سيمای جمهوری اسلامی را موظف کرده است تا «طبق فهرست ارائه شده توسط کميته تخصصی از تبليغ هر نوع کالای شرکت‌های صهيونيستی خودداری کند».

اين قانون توسط محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه نهم تيرماه ابلاغ شده است و هنوز مشخص نيست که اين کميته تشکيل شده است يانه.

اين در حالی است که وب سايت روزنامه اسرائيلی «جروزالم پست» نوشته است در فهرستی که توسط دولت دهم از شرکت‌های «صهيونيستی» تهيه شده و پخش تبليغ محصولات آنها ممنوع شده، نام شرکت‌‌های «کوکا کولا، ای بی ام، اينتل، و نستله» قرار دارد.

کوکاکولا در ايران

سابقه حملات گروه‌های تندرو در دولت ايران عليه کوکاکولا به جريان حمله اسرائيل به غزه باز می‌گردد.

همزمان با حمله اسرائيل به غزه و مبارزه برای تحريم کالاهای اسرائيلی، علی اکبر محرابيان، وزير صنايع ايران به عنوان نماينده ويژه محمود احمدی‌نژاد، در دی ماه سال ۱۳۸۷ به شرکت خوشگوار مشهد، توليدکننده کوکاکولا در ايران، مهلت داده بود تا وضعيت ارتباط خود را با آنچه که «شرکت صهيونيستی کوکاکولا» خوانده شده بود، مشخص کند.

در واکنش به اين اخطار وزير صنايع ايران، شرکت خوشگوار مشهد در اطلاعيه‌ای اعلام کرد: هر گونه وابستگی و ارتباط اين مجموعه را با «شرکت‌های صهيونيستی» رد می‌کند.

شرکت خوشگوار همچنين اعلام کرده بود که با مراجعه به وزارت صنايع و معادن مدارک درخواست شده را در زمينه «عدم هرگونه کمک مالی و يا ارتباط با اشغالگران صهيونيست ارائه داده‌ايم و تمام مبادلات اين شرکت از طريق کشور ايرلند و فقط به عنوان خريد مواد اوليه برای مصرف در بخش توليد انجام می‌شود.»

در همین زمینه، يک مقام مسئول در ۲۵ خردادماه سال جاری به خبرگزاری فارس گفته بود:« توليد سه محصول کوکاکولا، شير خشک نستله و آب معدنی نستله شبهه‌دار شناخته شده‌اند که بررسی در اين مورد در حال انجام است».

اين مقام مسئول با اشار به اظهارات شرکت خوشگوار در خصوص پرداخت نکردن وجهی به شرکت کوکاکولا گفته است: بررسی‌ در اين خصوص در حال انجام است.

اين مقام همچنين گفته است:«: مسئولان شرکت شير خشک نستله نيز اعلام کرده‌اند حدود ۹ سال پيش فرمول توليد اين محصول را از شرکت نستله خريداری کرده‌اند و هم اکنون از اين محل عايداتی نصيب رژيم صهيونيستی نمی‌شود».

به گفته اين مقام مسئول «بررسی در مورد مدارک ارائه شده از سوی اين سه شرکت در حال انجام است»

شرکت کوکا کولا تا پیش از انقلاب در ایران فعال بود. اما با وقوع انقلاب کوکاکولا از بازار ایران رفت و در سال ۱۳۷۳ از طریق شرکت خوشگوار مشهد دوباره وارد بازار ایران شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، شرکت خوشگوار در سال ۱۳۷۳ با امضای قرارداد فرانشيز از طريق يک شرکت ايرلندی به نام «کوکاکولای آتلانتيک» و بعدها از طريق شرکت کنسانتره Drogheda، شهد نوشابه را دريافت می‌کند.

رسانه‌های ايران می‌گويند شرکت خوشگوار مشهد سالانه، يک صد و ۵۰ هزار دلار سود به شرکت کوکاکولا از طريق يک شرکت ايرلندی پرداخت می‌کند.

محصولات تحت ليسانس شرکت کوکاکولا با اسامی مختلف کوکاکولا، فانتا، آب معدنی داسانی، اسپرايت هم اکنون در بازار ايران حضور دارند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG