لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۴

دعوت مقتدا صدر برای راهپيمايی در عراق


مقتدی الصدر می گوید خروج نیروهای ائتلاف از عراق باعث برقراری ثبات خواهد شد.

مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه، روز جمعه در بيانيه ای، ضمن حمله به آمريکا از هواداران خود خواست در تطاهرات روز ۹ آوريل به مناسبت چهارمين سال سقوط بغداد شرکت کنند.


اين اولين بيانيه اين روحانی تندرو پس از اطلاعيه ۱۴ مارس است. دربيانيه ۱۴ مارس او از هواداران خود دعوت کرده بود که از شیوه های صلح آميز مخالفت خود را با نيروهای آمريکايی اعلام کنند.


در بيانيه ای که روز جمعه در نماز جمعه مسجد کوفه خوانده شد، آقای صدر اعلام کرده است:«بار ديگر درخواست خود را برای خروج نيروهای اشغالگر آمريکايی از عراق تکرار می کنم.»


در اين بيانيه آمده است:« آغاز خروج نيروهای اشغالگر از عراق، باعث برقراری ثبات در عراق، پيروزی اسلام و شکست تروريسم و کفار خواهد بود.»


مقتدی الصدردر اين بيانيه از مردم عراق خواسته است تا پرچم عراق را بر فراز خانه های خود به نشانه استقلال عراق به اهتزاز درآورند.


دراين بيانيه آمده است :«بگذارید جهانيان صدای شما را بشنوند و بدانند که شما اشغالگری، تروريسم و تجزیه کشور را رد می کنيد.»


دستگيری يک قاچاقچی بمب در عراق


از سوی ديگر، روز جمعه نيروهای آمريکايی در بغداد اعلام کردند يک قاچاقچی را دستگير کرده اند که با گروه های شبه نظامی عراق در ارتباط است و از ايران برای آنها مواد انفجاری و مواد اصلی ساخت بمب وارد می کند.


به گزارش آسوشيتد پرس از بغداد، اين شخص در جريان حمله نيروهای آمريکايی به شهرک شيعه نشين صدر دستگير شده و گفته می شود که از اصلی ترين وارد کنندگان تجهيزات ساخت بمب از ايران به عراق است.


همچنين گفته شده که اين شخص در عمليات تروریستی و بمبگذاری های اصلی در عراق و عليه نيروهای آمريکايی شرکت داشته است.


نيروهای آمريکايی هنوز هويت اين شخص را اعلام نکرده اند، اما گفته اند که سپاه قدس جمهوری اسلامی ايران، از گروه هايی است که گروه های شبه نظامی شيعه را تجهيز می کند و وسايل ساخت مواد منفجره را در اختيار آنها می گذارد.


جمهوری اسلامی ايران، هنوز واکنشی به اين خبر نشان نداده است، اما پيشتر هرگونه دخالت در ناآرامی ها و خشونت های عراق را رد کرده بود.


گفته شده که بمب های دست سازی که به گفته مقامات آمريکايی نمونه های آن را فرد دستگير شده وارد عراق می کرده، از سال ۲۰۰۴ ، باعث مرگ ۱۷۰ آمريکايی در اين کشور شده است.


XS
SM
MD
LG