لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۲۳

اظهارات علی مطهری درباره نحوه مرگ هاله سحابی


هاله سحابی، که در جریان مراسم خاکسپاری پدرش عزت‌الله سحابی جان باخت
علی مطهری، نماينده اصولگرای مجلس ايران، در مراسمی در دانشگاه تهران نکات تازه ای را درخصوص مرگ هاله سحابی، فرزند عزت الله سحابی مطرح کرده و گفته که وزارت اطلاعات ايران در پاسخ به نمايندگان مجلس اعلام کرده است: « آنچه اتفاق افتاده بی‌توجهی مامور بوده است.»

به گزارش خبرگزاری کار ايران، ايلنا، علی مطهری که سه شنبه ۲۲ آذر در مراسم گراميداشت روز دانشجو در دانشکده فنی دانشگاه تهران صحبت می کرد، گفته است:« درباره مرگ هاله سحابی از وزير اطلاعات سوال کرديم که به کميسيون آمده و توضيحاتی را ارائه بدهد و قرار بر اين شد که سی دی را به ما داده و ما آن را مشاهده کنيم و بعد اظهار نظر کنيم حال اگر ما قانع نشديم بايد به صحن علنی بيايند توضيح دهند.»

اشاره علی مطهری به «سی دی» حوادث تشييع جنازه عزت الله سحابی در روز چهارشنبه يازدهم خردادماه سال جاری است که هاله سحابی در مراسم تشييع جنازه پدرش که تحت کنترل شديد نيروهای امنيتی در جريان بود بر اثر حمله اين نيروها سکته کرد و جان باخت.

شماری از حاضران در اين مراسم گفته بودند، خانم سحابی، که با مرخصی از زندان در مراسم خاکسپاری پدرش عزت‌الله سحابی شرکت کرده بود، در پی ضربه يک مامور نيروهای امنيتی جان باخت. اين در حالی است که براساس گفته های مقام های قضايی و انتظامی ايران علت مرگ خانم سحابی «ايست قلبی» به علت گرما و شوک مرگ پدرش بوده است.

اظهارات روز سه شنبه علی مطهری نکات تازه ای را در خصوص مرگ هاله سحابی مطرح کرده و می گويد، وزارت اطلاعات ايران در پاسخ به نمايندگان مجلس اعلام کرده است: آنها «نمی‌خواستند وی از دنيا برود و آنچه اتفاق افتاده بی‌توجهی مامور بوده است.»

علی مطهری با اين حال گفته است:« اگر مامور خطايی انجام داده بايد برای مردم توضيح داده شود و از مردم عذرخواهی شود. آنقدر نترسيد و قداست بی‌جا برای نظام ايجاد نکنيد اگر بگوييم که اشتباه کرده‌ايم نظام آسيب نمی‌بيند.»

هدی صابر، يکی ديگر از فعال ملی- مذهبی، که در اعتراض به وقايع منجر به درگذشت هاله سحابی، در زندان اوين دست به اعتصاب غذا زده بود، نیز بر اثر سکته قلبی ناشی از اعتصاب غذا، در ۲۲ خرداد ماه جان خود را از دست داد.

مخالفان دولت در ايران می گويند، سهل انگاری مقام های زندان در رسيدگی نکردن به وضعيت هدی صابر و منتقل نکردن وی به بيمارستان باعث مرگ آقای صابر شد.

علی مطهری در بخش ديگری از اظهارات خود تاکيده کرده است که منتقد نحوه برخورد نظام جمهوری اسلامی با مخالفان در جريان اعتراضات پس از انتخابات رياست جمهوری است.

علی مطهری گفته است:« نسبت به برخورد با مردم در حوادث سال ۸۸ و برخورد با دانشجويان معترض هستم.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG