لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۱

آمریکا نیروهای امنیتی ایران را مسئول مرگ هاله سحابی دانست


هاله سحابی
ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با توصیف مرگ هاله سحابی به عنوان «قتل» نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را مسئول مرگ او دانست و در کنار دولت بریتانیا بار دیگر خواستار «تحقیقات مستقل و شفاف» در این زمینه شد.

هاله سحابی، دختر ۵۴ ساله عزت‌الله سحابی، روز چهارشنبه در مراسم تشییع جنازه پدرش در لواسان تهران در میان ازدحام و به دنبال درگیری با ماموران حکومتی حاضر در محل از هوش رفت و پس از رسیدن به بیمارستان جان باخت.در حالی که رسانه‌های دولتی ایران علت مرگ او را «ایست قلبی» و حتی «گرمای هوا» عنوان کرده‌اند، حامد منتظری، نوه آیت‌الله منتظری، روز پنج‌شنبه به رادیوفردا گفت که شخصا شاهد ضربه خوردن خانم سحابی به دست یکی از ماموران بوده است.

آقای منتظری «شهادت می‌دهد» که شخصا دیده است که ضربه‌ای به بالاتنه هاله سحابی خورده و پس از این ضربه او به «حالت غش» به زمین افتاده است.

به دنبال اطلاعاتی که به‌تدریج درباره نحوه مرگ هاله سحابی در تشییع جنازه پدرش منتشر شده و می‌شود، وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را به قتل او متهم کرد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اعلام این که مرگ هاله سحابی نتیجه «اقدامات شرم‌آور» نیروهای امنیتی ایران است وعده داد که دولت آمریکا از گزارشگر ویژه ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار «تحقیقات کامل» در این زمینه شود.

آقای تونر همچنین در این بیانیه گفت: «باورنکردنی است که حکومتی آن قدر از شهروندان خود هراس داشته باشد که علیه دختری که برای پدرش عزدارای می‌کند به زور متوسل شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا نیز روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای هم خواستار «تحقیقاتی فوری و شفاف» در زمینه مرگ خانم سحابی شد و هم از مقامات تهران خواست به خانواده و دوستان او اجازه دهند بدون مزاحمت عزاداری او و پدرش را بکنند.

پس از آن که خانواده سحابی مجبور شدند چهارشنبه‌شب هاله سحابی را شبانه به خاک بسپارند، ماموران امنیتی ایران روز پنج‌شنبه نیز مراسم ختم او و پدرش را در مسجدی در تهران بر هم زدند و پس از ضرب و شتم مردم عده‌ای را نیز دستگیر کردند.

هاله سحابی که به دنبال انتخابات جنجالی سال ۸۸ برای دو سال به زندان افتاده بود به دنبال وخامت حال پدرش و مرگ او به مرخصی آمده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG