لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۵۷

قهرمانی اوپن فرانسه برای آنا ايوانوويچ


آنا ايوانوويچ در دو «ست» پياپی دينارا سافينا از روسيه را شکست داد (عکس ازAFP )

آنا ايوانوويچ با دستيابی به نخستين قهرمانی گرانداسلم ، موقعيت خود را برای بدست گرفتن عنوان شماره يک نفر تازه تنيس بانوان جهان، تثبيت کرد.


اين تنيس باز ۲۰ ساله با داشتن رده ( سيد ) دوم رقابت های معتبر گراند لاروس، اوپن فرانسه، توانست در دو «ست» پياپی دينارا سافينا از روسيه را ۴-۶ و ۳-۶ شکست دهد و نخستين بانوی صرب فاتح يک مسابقه انفرادی گرانداسلم باشد.


سافينا با داشتن سيد سيزدهم اين رقابتها، پيش از اين ماريا شاراپووا، تنيس باز روسی شماره يک جهان و النا ديمنتيوا – صاحب سيد هفت - را شکست دهد وحذف کند. اما او در برابر ايوانوويچ از رسيدن به قهرمانی و پيوستن به برادرش، مارات سافين در کسب قهرمانی گراند اسلم، ناکام ماند.


مسابقه ايوانوويچ و سافينا در ست نخست پر تنش بود. ايوانوويچ در پنج «بريک سرو » بهتر از سافينا نشان داد. در ست دوم دو « بريک » برای ايوانوويچ کافی بود تا او شکست سنگين فينال سال پيش در برابر ژوستين انن بلژيکی را جبران کند.


انن با داشتن عنوان شماره يک جهان، اکنون با دنيای تنيس بانوان وداع کرده است. ايوانوويچ علاوه بر از دست دادن عنوان قهرمانی سال پيش در برابر انن، در مسابقه پايانی اوپن استراليا در ژانويه گذشته نيز به ماريا شاراپووا باخته بود. اما در سومين خيز به سوی قهرمانی، در پاريس موفق بيرون آمد. اين پيروزی در حضور ژوستين انن بود.


ايوانوويچ پس از پيروزی با پرشی آکروباتيک به سوی جايگاه ويژه پريد تا با در آغوش کشيدن خانواده و مربی اش، جشن پيروزی برپا کند.


او سپس گفت:« يک تجربه شگفت انگيز بود. هنوز هم باور نمی کنم که برنده اين مسابقه شده ام. مسابقه ای بسيار پرتنش بود، اما توانستم تعادل خود را تا پايان حفظ کنم».


مسابقه ايوانوويچ و سافينا يک ساعت و ۳۸ دقيقه به طول انجاميد.


مسابقه پايانی مردان روز بعد ( يکشنبه هشتم ژوئن ) بين راجر فدرر و رافائل نادال انجام می شود.


XS
SM
MD
LG