لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۳

نعمت زاده : عارف و روحانی خودشان بايد درباره ائتلاف تصميم بگيرند


محمدرضا عارف و حسن روحانی
در حالی که پيشتر محمد علی نجفی گفته بود که نتيجه نهايی مذاکرات درباره ائتلاف حسن روحانی و محمدرضا عارف، دو نامزد انتخابات رياست جمهوری اعلام می شود، محمدرضا نعمت زاده،‌رييس ستاد انتخاباتی حسن روحانی، گفته است که اين دو خود بايد درباره ائتلاف تصميم بگيرند.

محمدرضا نعمت زاده درباره ائتلاف حسن روحانی و محمدرضا عارف در انتخابات رياست جمهوری ايران روز شنبه ۱۸ خرداد به خبرگزاری مهر گفته است:« به هر حال برادران و بزرگواران بويژه دو کانديدای حاضر در عرصه انتخابات که قصد ائتلاف دارند، بايد خودشان درباره اين موضوع تصميم بگيرند.»

اين در حالی است که خبرگزاری فارس می گويد که محمدرضا عارف روز شنبه در مشهد و در پاسخ به اين پرسش که آيا به نفع حسن روحانی انصراف می‌دهيد، گفته است: «نه، تا روز آخر در انتخابات می‌مانم و به نفع کسی کنار نمی‌روم.»

گزارش خبرگزاری فارس درباره ائتلاف نکردن محمدرضا عارف، تاکنون از سوی ستاد انتخاباتی وی تاييد يا رد نشده است.

محمدعلی نجفی، عضو شورای شهر تهران روز ۱۲ خرداد ماه گفته بود که يک کارگروه هفت نفره در جهت ائتلاف حسن روحانی و محمدرضا عارف تشکيل شده و تا شنبه ۱۸ خرداد نتيجه مذاکرات را برای ائتلاف اعلام می کند.

به رغم گزارش خبرگزاری فارس در خصوص ائتلاف نکردن حسن روحانی و محمدرضا عارف، برخی از فعالان سياسی در ايران از ائتلاف اين دو نامزد انتخابات رياست جمهوری در روز های آینده خبر داده اند.

محمد جواد حق شناس،‌عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از اعضای جبهه اصلاح طلبان، نيز گفته است:« «طی جلسه ای که ميان آقايان عارف و روحانی برگزار شد، اجماع ميان اين دو بزرگوار به تاييد رسيد و قرار شد طی مکانيسمی نامزد واحد اصلاح طلبان حداکثر تا روز دوشنبه معرفی شود.»

به گزارش وب سايت «فرا رو» محمد جواد حق شناس درباره ساز و کار رسيدن به نامزد واحد گفته است: «دو نماينده تام الاختيار که مورد تاييد بزرگان اصلاح طلبان نيز هستند از سوی دو نامزد معرفی شده اند و قرار بر اين است با در نظر گرفتن معيارهايی همچون نظرسنجی، توفيق در مناظرات، جذب حداکثر آراء و توجه به اين مسئله که در صورت کناره گيری يکی آرای وی به سبد ديگری ريخته شود نامزد واحد معرفی شود.»

وی همچنين گفته است که چند نظر سنجی در استان های مختلف ايران در حال انجام است که تا روز دو شنبه نامزد واحد «اصلاح طلبان» معرفی می شود.

اين در حالی است که خبرگزاری دانشجويان ايران، ایسنا، گزارش داده است،‌ اعضای جبهه اصلاح طلبان، که مصطفی کواکبيان دبيرکلی آن را برعهده دارد، روز شنبه با محمدرضا عارف ديدار کرده اند و محمد جواد حق شناس به نمايندگی از اين جبهه در اين ديدار صحبت کرده است.

در همين زمينه، يک عضو جبهه اصلاح طلبان به خبرگزاری مهر گفته است که علی يونسی، وزير اطلاعات در دولت محمد خاتمی از جانب حسن روحانی و جعفر توفيقی از طرف ستاد محمدرضا عارف مامور شده اند در اين خصوص رايزنی کنند.

مجيد بهمن زاده، دبير جبهه اصلاح طلبان با اظهار اينکه حسن روحانی و محمدرضا عارف به راهبرد محمدخاتمی تمکين خواهند کرد و ستاد محمدرضا عارف در نامه ای اين را اعلام کرده است، گفت: پيش بينی می شود ظرف يکی دو روز آينده ائتلاف ميان اصلاح طلبان شکل گيرد.

در همین زمینه، مصطفی درايتی، مشاور رئيس جمهور سابق ايران در دوران اصلاحات، با بيان اينکه به مصلحت کشور است که اين دو کانديدا با يکديگر در خصوص حضور در انتخابات توافق داشته باشند، گفت: اگر بناست تصميمی در مورد حضور اين دو نفر گرفته شود بايد ظرف امروز و فردا اين مساله اعلام شود. من در جريان هستم که ( محمد خاتمی) رييس دولت اصلاحات تلاش گسترده‌ای را از طريق مشاورين خود برای همگرايی اصلاح طلبان و بدنه اصلاحات آغاز کرده است که اميدوارم به راهکار خوبی ختم شود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران،‌ایلنا، مصطفی درایتی اضافه کرده است:« در اين مرحله بزرگان اصلاح طلب نمی‌توانند ابراز نظر مستقيمی درمورد کانديدا‌ها داشته باشند و به نظر من مصلحت در اين است که از ميانه کار مسئوليت هماهنگی امور را بر عهده گيرند. »

انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد تعیین خواهد شد.

XS
SM
MD
LG