لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۵

دومین فرمان عفو عمومی بشار اسد در کمتر از یک ماه


بشار اسد رييس جمهور سوريه يک روز پس از ارائه پيشنهاد « گفتگوی ملی » و برگزاری تظاهرات گسترده ای به نفع حکومت وی در شهر دمشق، امروز فرمان يک عفو عمومی جديد را صادر کرده است.

خبرگزاری دولت سوريه بدون دادن جزييات بيشتری فقط اعلام کرد که « بشار اسد رييس جمهور، يک فرمان عفو عمومی در مورد تمام جرائمی که قبل از تاريخ بيستم ماه ژوئن روی داده صادر کرده است»

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود از شهر دمشق يادآوری می کند که رييس جمهور سوريه روز ۳۱ ماه مه نيز فرمان عفوی برای تمامی زندانيان سياسی و از جمله اعضای « اخوان المسلمين » صادر کرده بود. به گزارش گروههای مدافع حقوق بشر صدها نفر از زندانيان پس از صدور اين فرمان آزاد شدند.

بشار اسد در سخنرانی تلويزيونی خود در روز دوشنبه گفت:« ما احساس کرديم که اين فرمان عفو قانع کننده نبوده، بنابراين قصد داريم دامنه آن را گسترش داده تا ديگران را نيز در برگيرد. البته بدون اينکه امنيت کشور به خطر بيافتد.»

به دنبال اين سخنرانی ، در روز سه شنبه جمعيت وسيعی به حمايت از بشار اسد در مرکز شهر دمشق گردآمدند. اين جمعيت با در دست داشتن تصاوير بشار اسد و پرچم های سوريه شعار می دادند:« بشار ، ما جان خود را فدای تو می کنيم.»

تلويزيون سوريه گزارش داد که تظاهرات مشابهی نيز در شهر « هومز » در شمال دمشق برگزار شده که قبلا شاهد درگيری هايی بين مخالفان و نيروهای امنيتی سوريه بود.

تلويزيون دولتی در گزارش خود مدعی شد: «ميليون ها نفر در سراسر کشور در حمايت از سخنرانی بشار اسد در مراکز اصلی شهرهای کشور دست به راهپيمايی زده اند.»

پس از حدود سه ماه ناآرامی گسترده در سوريه، تظاهرات مخالفان و سرکوب خونين توسط نيروهای امنيتی که طی آن صدها نفر کشته شده اند، بشار اسد گفت که يک « گفت وگوی ملی » می تواند راه را برای تدوين يک قانون اساسی جديد همواره کند ولی به هيچ وجه حاضر نيست در شرايط هرج و مرج اصلاحات را بپذيرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مخالفان دولت و طرفداران دمکراسی در سوريه ضمن محکوم کردن اين سخنرانی اعلام کردند که « انقلاب » ادامه خواهد يافت.

وزارت خارجه آمريکا در واکنش به اين سخنرانی خواستار « اقدام و نه حرف » شد. همزمان وزرای خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا تحريم ها عليه رژيم و رهبران سوريه را تشديد کرده و حتی برخی خواستار کناره گيری وی شدند.

بشار اسد در سخنرانی خود اذعان کرد که سوريه به يک « نقطه تعيين کننده» رسيده است ولی افزود که «گفت وگو» می تواند به تنظيم يک قانون اساسی جديد و پايان دادن به پنج دهه حکومت مطلق حزب بعث در سورهی منجر شود. اين يکی از خواست های معترضان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دمشق، بشار اسد در بخشی از سخنرانی روز دوشنبه خود گفت:« می توان گفت که گفت وگوی ملی شعار مرحله بعدی است. گفتگوی ملی می تواند به تغيير قانون اساسی و حتی يک قانون اساسی جديد منتهی شود. در راستای منافع ملت سوريه ما به اصلاحات متعهد هستيم.»

اين سومين سخنرانی بشار اسد از زمان آغاز تظاهرات ضد دولتی در اواسط ماه مارس است. وی در اين سخنرانی به خانواده های « شهدای » ناآرامی های اخير تسليت گفت ولی تاکيد کرد که بدون ثبات و آرامش هيچگونه پيشرفتی صورت نمی گيرد و دولت حاضر نيست در شرايط هرج و مرج و خرابکاری اصلاحات را بپذيرد.

منتقدان حکومت می گويند که به دنبال سخنرانی بشار اسد در بسياری از شهرهای سوريه و حتی در مناطق حومه شهر دمشق تظاهرات د رمخالفت با حکومت برگزار شد.

« رامی عبدالرحمان» مسئول گروه نظارت بر حقوق بشر سوريه که دفتر آن در لندن است می گويد:« تظاهرکنندگان سخنرانی بشار اسد را محکوم کردند چون در آن مخالفان دولت خرابکار و تندرو معرفی شده بودند.»

به گفته « رامی عبدالرحمان» طی ناآرامی های چند ماه اخير حدود هزارو ۳۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و حدود ۳۴۰ نفر از افراد نيروهای امنيتی و انتظامی سوريه کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مخالفان دولت سوريه می گويند که بشار اسد در اين سخنرانی اقدامات و گامهای مشخصی را اعلام نکرده است و به مهمترين مسئله برای مخالفان که خروج نيروهای ارتش از شهرهای سوريه است اشاره ای نکرد.

در همين حال آلن ژوپه وزير خارجه فرانسه در لوکزامبورگ گفت:« برخی معتقدند که هنوز بشار اسد فرصت دارد تا سياستهای خود را تغيير داده و اصلاحات را بپذيرد. ولی من شخصا دراين مورد ترديد دارم. به نظر من حکومت سوريه وارد محدوده غيرقابل بازگشت شده است»

کشورهای غربی پيشنويسی را برای محکوم نمودن حکومت سوريه به خاطر سرکوب مخالفان به شورای امنيت سازمان ملل متحد پيشنهاد کرده اند اما دولت روسيه هشدار داده که يک چنين قطعنامه ای را وتو خواهد کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG