لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۴

بوش:بیش از ۱۷ میلیارد دلار کمک برای خودروسازان آمريکايی


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز جمعه گفت: دولت وام هفده ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلاری را در اختيار صعنت خودروسازی اين کشور قرار می دهد. (عکس از:AFP )

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز جمعه گفت: برای جلوگیری از ورشکستگی خودروسازان این کشور، دولت هفده ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار در اختيار آنها قرار می دهد.


آقای بوش با اشاره به پيامدهای ورشکستگی صعنت خودروسازی بر کل اقتصاد آمريکا، گفت: «این که اجازه دهیم شرکت های خودروسازی از بین بروند، اقدام مسئولانه ای نيست».


به گزارش آسوشيتدپرس، يک مقام دولت آمريکا گفته است که ۱۳ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار از اين مبلغ در ماه جاری آماده خواهد بود تا در اختيار شرکت های خودروسازی قرار گيرد.


طبق اين گزارش مبلغ ۹ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلار در اختيار شرکت جنرال موتورز قرار می گيرد و چهار ميليارد دلار نيز به شرکت کرايسلر اختصاص خواهد يافت.


هردو شرکت بزرگ خودروسازی آمريکا، طی روز های اخير اعلام کرده اند که قادر نيستند هزينه های خود را بپردازند. اين در حالی است که شرکت فورد، ديگر شرکت بزرگ خودرو سازی آمريکا، اعلام کرده که هم اکنون نيازی به کمک فوری دولت ندارد.


آقای بوش گفت اين بسته کمکی برای خودروسازان، حاوی شروطی است که در طرح نجات صنايع خودروسازی وجود داشت. این طرح توسط مجلس نمايندگان تصويب شد، ولی هفته گذشته سنای آمريکا آن را رد کرد.


  • به دنبال بحران در صعنت خودرو سازی آمریکا، کرایسلر ۳۰ کارخانه خود در شمال آمريکا را به مدت يک ماه تعطيل می کند و خودروسازی فورد نيز اعلام کرده است ۱۰ کارخانه خود در شمال آمريکا را يک هفته بيشتر تعطيل خواهد کرد. اين در حالی است که جنرال موتورز نيز اعلام کرده است که ۲۰ کارخانه خود را به طور موقت تعطيل خواهد کرد.

براساس اين طرح خودروسازان آمريکايی در قبال دريافت کمک از دولت بايد طی سه ماه طرحی برای باسازی و احیاء خود ارائه کنند. در صورتی که اين شرکت های خودروسازی تا ۳۱ ماه مارس نتوانند چنين طرحی را ارائه کنند مجبورخواهند بود تا وام دريافتی را مسترد کنند.


به گزارش آسوشيتدپرس، طرح دولت بوش برای کمک به خودروسازان آمريکايی، به نحوی است که اين شرکت ها را قادر خواهد کرد تا در کوتاه مدت به کار خود ادامه دهند. ولی مقابله با مشکلات صعنت خودروسازی در درازمدت به دولت باراک اوباما، رييس جمهوری منتخب، که از ۲۰ ژانويه قدرت را در دست می گيرد، واگذار شده است.


شرکت های خودروسازی به دليل مشکلات اقتصادی تعطيلات آخر سال را بيشتر کرده اند. شرکت خودروسازی کرايسلر روز گذشته اعلام کرد به دليل کاهش فروش، کرایسلر ۳۰ کارخانه خود در شمال آمريکا را به مدت يک ماه تعطيل خواهد کرد.


خودروسازی فورد نيز اعلام کرده است ۱۰ کارخانه خود در شمال آمريکا را يک هفته بيشتر تعطيل خواهد کرد. اين در حالی است که جنرال موتورز نيز اعلام کرده است که ۲۰ کارخانه خود را به طور موقت تعطيل خواهد کرد.


در همین حال، جرج بوش روز جمعه تاکيد کرد خودروسازان آمريکا طی سال های اخير با مشکلاتی از قبيل، افزايش هزينه ها، از دست دادن بخش هايی از بازار و کاهش سود مواجه بوده اند، «اما بحران اقتصاد جهانی در چندماه اخير اين چالش ها را حتی دشوارتر کرده است».


جرج بوش همچنين گفت: دولت در حالی که مسئول است که نگذارد اصل خصوصی بودن شرکت ها تضعيف شود، از طرف ديگر در قبال تضمين سلامت و ثبات اقتصاد آمريکا مسئول است.


XS
SM
MD
LG