لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۶

آمريکا و بريتانيا به دنبال تحريم های شديدتر عليه ايران


گوردون براون نخست وزير بريتانيا و جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا در کمپ ديويد دیدار کردند

گوردون براون نخست وزير بريتانيا و جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا در ديدار خود در کمپ ديويد بر ضرورت دنبال کردن تحريم های شديدترعليه ايران تاکيد کردند.


آقای بروان که در اولين کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با آقای بوش سخن می گفت، افزود بريتانيا و آمريکا توافق نظر دارند که تحريم های عليه ايران موثر واقع شده اند.


نخست وزير بريتانيا افزود ما برای مرحله بعد که شديد تر کردن تحريم ها عليه ايران است، آماده ایم.


جمهوری اسلامی تاکنون از اجرای قطعنامه های ۱۷۳۷ و ۱۷۴۷ شورای امنيت سازمان ملل متحد که از اين کشور می خواهد بخش بحث برانگيز فعاليت های هسته ای خود را متوقف کند، سرپيچی کرده است.


در همین زمینه برخی ديپلمات های غربی می گويند که تلاش برای تصويب و اعمال تحريم های شديدتر عليه ايران، به ماه سپتامبر موکول شده است، تا نتايج همکاری اخير ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی برای رفع «ابهامات درباره مسايل باقی مانده» را ارزيابی کنند.


ايران از سوی کشورهای مختلف دنيا تحت فشار قرار گرفته است تا به منظور اعتماد سازی جهانی روند غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد ولی جمهوری اسلامی اين درخواست ها را رد کرده و اخيرا علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران، غنی سازی را به مانند «نفس کشيدن» برای ايران توصيف کرده است


«موفقيت در عراق و افغانستان امری حياتی است»


نخست وزير بريتانيا و رييس جمهوری آمريکا در ديدار سه ساعته خود درباره زمينه های مشترک همکاری دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.


جورج بوش در کنفرانس خبری با نخست وزير بريتانيا گفت من ترديد ندارم که گوردون براون می داند شکست در عراق فاجعه ای برای امنيت دو کشور خواهد بود. رييس جمهوری آمريکا همچنين پيروزی در عراق و افغانستان را امری «حياتی» خواند.


نيروهای نظامی بريتانيا به عنوان بخش از نيروهای ائتلاف در عراق حضور دارند. این نیروها تاکنون مسئوليت امنيتی سه استان از چهار استان جنوبی عراق را به نيروهای امنيتی اين کشور واگذار کرده اند، اما مسئوليت امنيتی استان بصره همچنان در اختيار نيروهای بريتانيايی است.


آقای براون واگذاری مسئوليت امنيتی استان بصره به نيروهای عراق را مشروط به توصيه های نيروهای نظامی بریتانیا در منطقه کرده است.


با کناره گيری تونی بلر در تاريخ ۲۷ ژوئن گوردون براون نخست وزير بريتانيا جانشين وی شد. در دوران نخست وزيری آقای بلر بريتانيا دارای روابط بسيار نزديکی با آمريکا بود.


نخست وزير بريتانيا که پس از پيروزی حزب کارگر و به قدرت رسيدن تونی بلر به مقام نخست وزيری بريتانيا، وزير خزانه داری کشور شد و ده سال در اين پست ماند، اخيرا گفته بود که روابط مستحکم ميان بريتانيا و ايالات متحده آمريکا را ادامه خواهد داد.


XS
SM
MD
LG