لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۵۸

برنامه اتمی ایران؛ موضوع گفت و گوی براون و بوش


گوردون براون: «ملت آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر با شهامت نشان داد که ساختمان ها می توانند از بین بروند ولی ارزش ها نابودی شدنی نیستند.»

نخست وزیر بریتانیا، قرار است روز دوشنبه در دور دوم گفت وگوهای خود با رییس جمهوری آمریکا درباره مسائل مختلف از جمله مسئله هسته ای ایران به رایزنی بپردازد.


گوردون براون روز یکشنبه ۲۹ ژوئیه اولین دیدار رسمی خود را از آمریکا آغاز کرد و با جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا دیدار و گفت و گو کرد.


آقای براون و جرج بوش در مورد جنگ در عراق، بحران دارفور و تجارت جهانی تبادل نظر کردند. گفت و گو بین این دو رهبر روز دوشنبه نیز ادامه خواهد یافت.


از دیگر موضوعات مورد بحث بین این دو نفر بحران هسته ای ایران خواهد بود. روزنامه انگلیسی ایندیپندت چاپ لندن می نویسد که اگر چه دیک چینی، معاون رییس جمهوری آمریکا خواهان عملیات نظامی علیه ایران است ولی منابع بریتانیایی می گویند که هیچ نشانه ای از حمله قریب الوقوع به ایران وجود ندارد.


گوردن براوون، روز دوشنبه ۲۳ ژوئيه گفت که حمله نظامی عليه ايران از دستور کار خارج نشده است. با اين حال آقای براون افزود همچنان بر اين عقيده است که تحريم ها می تواند ايران را به کنار گذاشتن برنامه های هسته ای اش وادار کند.


گوردون براون پس از ملاقات با رییس جمهوری آمریکا با رهبران کنگره این کشور دیدار خواهد کرد. نخست وزیر بریتانیا سپس با بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در نیویورک ملاقات خواهد کرد.


«دنیا به آمریکا مدیون است»


گوردون براون گفت: ملت آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر با شهامت نشان داد که ساختمان ها می توانند از بین بروند ولی ارزش ها نابودی شدنی نیستند.


وی افزود: دنیا به آمریکا برای مبارزه این کشور علیه تروریسم مدیون است.


آقای براون گفت که گفت و گو و تبادل نظر با جرج بوش فقط در مورد عراق نخواهد بود. بریتانیا در حال حاضر ۵۵۰۰ سرباز در این کشور دارد که مشغول تعلیم نیروهای عراقی هستند.


مایکل الام، سخنگوی نخست وزیر بریتانیا گفت که بریتانیا زمانی نیروهای خود را از عراق خارج می کند که ارتش عراق بتواند امنیت این کشور را تضمین کند.


گوردون جاندرو، سخنگوی امنیت ملی جرج بوش گفت که جایگزین شدن تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا و متحد نزدیک آمریکا توسط آقای براون تغییری در رابطه بین دو کشور به وجود نخواهد آورد.


سایمون سرفتی از پژوهشگران «مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» به آسوشیتدپرس می گوید «رییس جمهوری امریکا می خواهد بفهمد که آیا نخست وزیر جدید بریتانیا یک متحد قابل اعتماد است یا نه.»


XS
SM
MD
LG