لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۹

فرمانده «سپاه مهدی» در بصره کشته شد


جمع مردم بصره در کنار خودرویی که مورد حمله قرار گرفت

همزمان با حضور مقتدی صدر، روحانی تندروی عراقی در يکی از مسجدهای شهر کوفه، پليس عراق می گويد فرمانده «سپاه مهدی» بدست نيروهای بريتانيايی کشته شد.


از سوی ديگر، ارتش بريتانيا در بيانيه ای اعلام کرد «يک فرمانده شورشيان» توسط نيروهای عراقی کشته شده است. در اين بيانيه تصريح شده که اين فرمانده در يک حمله حساب شده به خودرو او در مرکز بصره کشته شده است.


«سپاه مهدی» به رهبری مقتدی صدر، روحانی تندرو عراقی، يکی بازيگران عمده صحنه سياسی عراق است. سپاه مهدی يا آن گونه که در عراق شناخته می شود «جيش المهدی»، از الگويی شبيه به حزب الله لبنان پيروی می کند. اين گروه ابتدا به قدرت نظامی خود روی آورد و سپس از طريق خدمات اجتماعی بر ميزان نفوذ خود افزوده است.


سرگرد ديويد جيل سخنگوی ارتش بريتانيا در عراق، درباره کشته شدن وصام ابو قادر به خبرگزاری فرانسه گفت :« ما او را نکشتيم بلکه نيروهای عمليات ويژه عراق او را کشته اند.»


این در حالی است که پليس بصره معتقد است وصام ابوقادر توسط نيروهای بريتانيايی کشته شده است. يک افسر پليس در بصره گفت ابوقادر به همراه دو نفر ديگر توسط نيروهای بريتانيايی به قتل رسيده است.


در همين زمينه، يکی از اعضای دفتر سپاه مهدی در نجف گفت ابو قادر به همراه چهار سرنشين ديگر خودروی حامل وی توسط نيروهای بريتانيايی محاصره شده و سپس به قتل رسيده است.


در همين حال گزارش ها از شهر بصره حاکی است بعد از کشته شدن اين فرمانده نظامی «سپاه مهدی» وضعيت شهر نا آرام و تعداد زيادی از جنگجويان مسلح در خيابان ها شهر حضور دارند.


حضور مقتدی صدر در مسجد کوفه


مقتدی صدر، روحانی تندروی عراقی، بعد از ماه ها که به گفته نيروهای آمريکايی به ايران رفته بود، روز جمعه در يکی از مسجدهای شهر کوفه ديده شد.


مقتدی صدر، روحانی تندروی عراقی، بعد از ماه ها که به گفته نيروهای آمريکايی به ايران رفته بود، روز جمعه در يکی از مسجدهای شهر کوفه ديده شد

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کوفه، اين روحانی جوان شيعه که رهبری يکی از قوی ترين گروه های نظامی در عراق را به عهده دارد، از اکتبر سال ۲۰۰۶، در عراق ديده نشد اما ظهر روز جمعه، در ميان جمعی از روحانيون شيعه برای اقامه نماز جمعه در مسجدی در يکی از محلات کوفه ظاهر شد.


در طول اين مدت، وزارت امور خارجه آمريکا با استناد به اطلاعات فرماندهان نيروهای ائتلاف در عراق اعلام کرد که اين روحانی تندرو شيعه به ايران سفر کرده است.


ديويد ساترفيلد مشاور ارشد وزير امور خارجه آمريکا در گفت و گويی در همان زمان، به خبرگزاری آسوشيتد پرس گفته بود که براساس اطلاعات دقيق می دانند که او در کدام کشور اقامت دارد.


به گفته آقای ساترفيلد، مقتدی صدر در اواسط ژانويه، عراق را به مقصد ايران ترک کرد و در طول مدتی که در عراق ديده نشد، در اين کشور اقامت داشته است. اين درحالی است که دفتر مقتدی صدر در عراق، همواره خبر خروج اين روحانی را از کشور تکذيب می کرد.


اما همزمان با اجرای طرح امنيتی در بغداد، کريم الموسوی، يکی از فرماندهان ارشد سپاه المهدی که رهبری آن را مقتدی صدر به عهده دارد، در گفت و گويی با روزنامه گاردين در لندن اعلام کرد که مقتدی صدر و شماری ديگر از فرماندهان ارشد اين سپاه به دلايل امنيتی به ايران رفته اند.


با انتشار اين اخبار، خبرگزاری دولتی ايرنا، به نقل از يکی از مقام های جمهوری اسلامی خبر ورود رهبر و شماری از اعضای سپاه المهدی را به خاک ايران تکذيب کرده بود، اما سامی العسکری، مشاور نوری المالکی نخست وزير عراق به خبرگزاری فرانسه گفته بود که مقتدی صدر درايران است.


XS
SM
MD
LG