لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۸

در روزی چون امروز ۲۶ فروردين


اثری از لئوناردو داوینچی. در ۱۵ آوريل سال ۱۴۵۲ ميلادی «لئوناردو داوينچی» دانشمند و هنرمند نامدار ايتاليايی بدنيا آمد

۲۶ فروردين سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۱۵ آوريل ۲۰۰۷ ميلادی


در ۱۵ آوريل سال ۱۴۵۲ ميلادی «لئوناردو داوينچی» دانشمند و هنرمند نامدار ايتاليايی بدنيا آمد. وی کار هنری خود را در يک کارگاه نقاشی در فلورانس آغاز کرد. داوينچی مدت ها نقاش دربار لويی ۱۲ و فرانسيس اول بود و علاوه بر نقاشی در علم تشريح و رياضيات نيز تحقيق مي کرد. موناليزا يا لبخند ژوکوند و شام آخر از مشهورترين آثار نقاشی لئوناردو داوينچی به شمار می آيد.


در ۱۵ آوريل سال ۱۷۶۶ ميلادی «هنری کاونديش» فيزيکدان و شيميدان برجسته ثابت کرد ئيدروژن سبک تر از هوا است. وی در سال ۱۷۸۴ موفق به کشف ترکيبات آب شد. وی همچنين در باره ترکيب شيميايی هوا نيز تحقيقات ارزنده ای از خود به جای گذاشته است.


در ۱۵ آوريل سال ۱۸۶۱ ميلادی «آبراهام لينکلن» رييس جمهوری وقت آمريکا اعلام داشت که برای جنگ با نيروهای ايالات جنوبی، ۷۵ هزار نيروی داوطلب تدارک ديده است. وی چهار سال بعد در ۱۴ آوريل ۱۸۶۵ کشته شد.


در ۱۵ آوريل سال ۱۹۱۲ ميلادی «کيم ايل سونگ» رهبر جمهوری کره شمالی بدنيا آمد. وی مدت ۴۷ سال بر آن کشور حکومت کرد و پس از فوت او پسرش به حکومت رسيد. وی در سال ۱۹۹۴ ميلادی در سن ۸۲ سالگی درگذشت.


در ۱۵ آوريل سال ۱۹۸۰ ميلادی «ژان پل سارتر» انديشمند ونويسنده نامدار فرانسوی در سن ۷۵ سالگی درگذشت. وی را می توان بنيان گذار فلسفه اگزيستانسياليسم دانست. سارتر در سال ۱۹۶۴ ميلادی برنده جايزه نوبل در ادبيات شد اما آنرا نپذيرفت.


در ۱۵ آوريل سال ۱۹۸۶ ميلادی به تلافی انفجار در برلين، چند فروند هواپيمای آمريکايی به ليبی حمله کردند. در جريان اين حمله هوايی به ليبی «معمر قذافی» رهبر ليبی زخم مختصری برداشت. در انفجار يک کلوب شبانه در برلين چند نفر کشته و نزديک به ۲۰۰ تن مجروح شده بودند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG