لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۱۸

در روزی چون امروز ۲۴ فروردين


در روزی چون امروز در ۱۳ آوريل سال ۱۹۰۶ ميلادی فرضيه نسبيت انيشتين انتشار يافت

۲۴ فروردين سال ۱۳۸۶ خورشيدی – ۱۳ آوريل ۲۰۰۷ ميلادی


در ۲۴ فروردين سال ۱۳۰۵ خورشيدی، قانون کيفر عمومی و آئين دادرسی ايران به شيوه آئين دادرسی فرانسه به اجرا گذاشته شد. اين آئين دادرسی ترجمه قوانين ۱۸۰۴ ميلادی فرانسه بود که در دوران قدرت ناپلئون بناپارت به اجرا درآمد.


در ۲۴ فروردين سال ۱۳۳۵ خورشيدی در رابطه با پيمان بغداد، سران پاکستان، ترکيه و عراق برای مذاکره وارد تهران شدند. پيمان بغداد که بعدها سنتو نام گرفت يکی از اتحاديه های نظامی غرب در مقابل شوروی بود.


در روزی چون امروز در ۱۳ آوريل سال ۱۹۰۶ ميلادی فرضيه نسبيت انيشتين انتشار يافت. فرضيه نسبيت خاص را انيشتين در سن ۲۵ سالگی بوجود آورد و ۱۰ سال بعد توانست فرضيه نسبيت عام را مطرح کند.


در ۱۳ آوريل سال ۱۹۱۹ ميلادی حادثه خونين کشتار در باغ جليان والا در هند رخ داد که موجب کشته شدن بيش از ۵۰۰۰ تن گرديد. حکومت انگليسی هند در آن زمان قانونی تصويب کرده بود که به موجب آن پليس مجاز به دستگيری هر فرد مظنونی بود. مخالفان اين قانون که در باغ جليان والا اجتماع کرده بودند بدستور يک افسر انگليسی به رگبار گلوله بسته شدند.


در ۱۳ آوريل سال ۱۹۴۵ ميلادی ارتش شوروی وارد شهر وين شد و ۹۰ هزار تن از سربازان آلمان نازی را به اسارت گرفت. اتريش در سال ۱۹۳۸ به آلمان پيوسته بود و بخشی از خاک آلمان محسوب می شد. چند هفته بعد از سقوط وين، جنگ دوم جهانی پايان گرفت.


در ۱۳ آوريل سال ۱۹۶۴ ميلادی «سيدنی پواتيه» بازيگر نامدار آمريکايی به عنوان بهترين هنرپيشه، برنده جايزه اسکار شد و نام خود را به عنوان نخستين بازيگر سياهپوست برنده اسکار در تاريخ سينما به ثبت رساند.


در ۱۳ آوريل سال ۱۹۷۵ ميلادی در زدوخورد مسلحانه بين افراد فلسطينی و مسيحيان در بيروت، ۱۷ نفر کشته شدند و بيش از ۳۰ تن مجروح شدند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG