لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۸

عراقچی: دسترسی به ۱۵ ميليارد دلار از درآمدها با اجرای توافقنامه ژنو


عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بين الملل وزير امور خارجه ايران، روز شنبه ۹ آذرماه با اشاره به اين که «توافقنامه ژنو» از اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه همزمان با آغاز سال جديد ميلادی اجرايی می شود، گفته است: با اجرای اين توافقنامه، حدود ۱۵ ميليارد دلار از درآمدهای نفتی طی ۶ ماه قابل دسترسی می شود.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ايرنا، اضافه کرده است: از مجموع ۱۵ ميليارد دلار، حدود ۱۰ ميليارد دلار آن که پيش از اين، صرف خريد مواد غذايی و دارويی می شد، قابل دسترسی خواهد شد.

عباس عراقچی تصريح کرد: همچنين حدود ۴.۶ ميليارد دلار ديگر از درآمد نفتی که به بانک مرکزی واريز می شد، قابل دسترسی خواهد خواهد بود.

معاون وزير امور خارجه ايران اضافه کرده است:« همچنين با پرداخت مستقيم شهريه به دانشگاه ها و دانشکده ها برای دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در خارج از کشور برای يک دوره ۶ماهه توافق شده که بر اين اساس، ۴۰۰ ميليون دلار درآمد ناشی از فروش نفت که با توجه به تحريم ها برای دانشجويان هزينه می شد، قابل دسترسی خواهد بود.»

وزيران خارجه يران و شش قدرت جهانی بامداد روز يکشنبه ۳ آذر در ژنو در خصوص مناقشه هسته ای جمهوری اسلامی به توافقی دست يافتند.

طبق اين توافق در يک دوره زمانی ۶ ماهه، ايران فعاليت های هسته ای خود را گسترش نخواهد داد و بخشی از اورانيوم ۲۰ درصدش را رقيق خواهد کرد. در مقابل تحريم های جديد عليه ايران اعمال نشده و بخشی از تحريم ها نيز کاهش می يابد.

نشست هفته آينده ايران و ۱+۵

در همين حال، عباس عراقچی روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، گفته است: مديران کل وزارت خارجه ايران و ۱+۵ برای هفته آينده نشستی برای بررسی جزييات اجرای توافق‌نامه ايران و ۱+۵ برگزار می‌کنند.

عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای ايران همچنين گفته است:«براساس توافقی که در ژنو کرديم دو طرف برای آماده کردن مقدمات اجرای گام اول به چند هفته وقت نياز دارند. اتحاديه اروپا و آمريکا برای اين که بتوانند قوانين مربوط به تحريم‌ها را تغيير دهند و ايران و آژانس هم نياز به وقتی داشتند تا مکانيزم‌های لازم را برای اجرايی شدن تفاهم‌نامه طراحی کنند. »

عباس عراقچی ابراز اميدورای کرده است مفاد توافق ژانو اواخر دسامبر يا اوايل ژانويه اجرا شود. وی گفته است:« اگر تاخيری هم صورت گيرد به دليل امور فنی و اجرايی بوده است. »
XS
SM
MD
LG