لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۱۵

تلاش فلسطینی ها برای عبور از مرز مصر


پليس مصر نتوانست مانع از ورود ساکنین نوارغزه به این کشور شود و صدها فلسطينی پس از شکسته شدن بخشی از ديوار مرزی با يک بولدوزر،از مرز عبور کردند.

پليس ضد شورش مصر روز جمعه کوشيد با تشکيل يک ديوار انسانی و با استفاده از سيم خار دار و ماشين های آب پاش مانع از ورود فلسطينی های ساکن نوار غزه به مصر شود، اما نتوانست مانع صدها فلسطينی شود که پس از شکسته شدن بخش ديگری از ديوار مرزی با يک بولدوزر، وارد مصر شدند.


بولدوزری که مردان سياه پوش و ماسک دار روی آن ايستاده بودند حفاظ سيمانی مرزی را در مقابل چشمان نيروهای مصری در سوی ديگر مرز تخريب کرد و تير اندازی هوايی نيرو های مصری نيز نتوانست مردم غزه را به عقب براند.


هزاران فلسطينی که بسياری از آنها کپسول های خالی سوخت را حمل می کردند، از چندين گذر گاه و در مناطقی از نه رديف صف نيرو های مصری گذشتند و و ارد خاک مصر شدند .


ديوارمرزی نخستين بار روز چهارشنبه شکسته شد. ستيزه جويان فلسطينی بخش وسيعی از ديوار را خراب کردند . از آن زمان مصر اجازه داده ده ها هزار فلسطينی، که در پی مسدود شدن راه های ارتباطی با اسرائيل با کمبود مواد غذایی، دارویی و سوخت روبه رو شده بودند، بين نوار غزه و مصر رفت و آمد کنند .اما دولت مصر مسئوليتی در رابطه با اين جمعيت فلسطينی نپذيرفته است .

در نزديکی مرز جرثقيل هايی مستقر شده بود و محموله مواد مورد نياز را بلند کرده و به خاک غزه انتقال می داد.


سامی ابو زهر، يک سخنگوی حماس، در همين زمينه گفت: فلسطينی ها بايد این گذر گاه ها را باز نگهدارند تا مرزها باز شود.


وی افزود:«سوارخ های ايجاد شده در ديوار مرزی نبايد بسته شوند، چراکه تنها مسيری هستند که مردم می توانند مايحتاج اوليه خود را از طريق آنها تامين کنند».


ديوارمرزی نخستين بار روز چهارشنبه شکسته شد. ستيزه جويان فلسطينی بخش وسيعی از ديوار را خراب کردند .


از آن زمان مصر اجازه داده ده ها هزار فلسطينی، که در پی مسدود شدن راه های ارتباطی با اسرائيل با کمبود مواد غذایی، دارویی و سوخت روبه رو شده بودند، بين نوار غزه و مصر رفت و آمد کنند .اما دولت مصر مسئوليتی در رابطه با اين جمعيت فلسطينی نپذيرفته است .


این در حالی است که به گفته سازمان ملل متحد، دستکم ۷۰۰ هزار فلسطينی طی دو روز گذشته، وارد خاک مصر شده اند


اين مساله مرزی سبب در گيری لفظی بين مصر و اسرائيل هم شده است. ماتان ويلنایی، معاون وزير دفاع اسرائيل گفته است حال که مرز نوار غزه با مصر کاملا باز است اسرائيل می خواهد بتدريج خود را از مسئوليت غزه رها کند . ديگر مقامات اسرائيلی هم گفته اند باز شدن مرز با مصر راه را برای رفع مسئوليت اسرائيل در ارتباط با غزه هموار می کند .


مصر به اين اظهارت واکنشی خشم آلوده نشان داده و گفته است تحولات اخير توافق های مرزی را تغيير نمی دهد .


حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، وضعيت غزه را غير قابل توصيف کرده و ازاسرائيل خواسته است به محاصره غزه پايان دهد و مشکل را حل کند .


مصر و اسرائيل بعد از پيروزی حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ رفت و آمد مردم و حمل و نقل کالا از مرزهای خود با نوار غزه را محدود کردند و پس از آن که اين گروه در ماه ژوئن گذشته کنترل نوار غزه را به دست گرفت، بر اين محدوديت افزودند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG