لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۶
پس از نزديک به بيست روز بازداشت، احمد غلامی، سردبير روزنامه شرق، و علی خدابخش، سرمايه گذار اين روز نامه، با توديع قرار وثيقه ده ميليون تومانی از زندان اوين آزاد شده اند.

به گزارش «کلمه»، در حالی احمد غلامی و علی خدابخش آزاد شده اند که سه تن ديگر از اعضای تحريريه روزنامه شرق همچنان در زندان به سر می برند.

مأموران امنيتی جمهوری اسلامی ايران هفدهم آذرماه با هجوم به دفتر روزنامه اصلاح‌طلب شرق، احمد غلامی، سردبير، فرزانه روستايی، دبير گروه بين‌الملل و کيوان مهرگان، دبير سرويس سياسی را همراه با علی خدابخش، سرمايه‌گذار اين روزنامه بازداشت کردند. ريحانه طباطبايی ، روزنامه نگار روزنامه شرق ، نيز بعد از چند روز بازداشت شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران درباره بازداشت اين روزنامه نگاران گفته بود :«اين روزنامه‌نگاران جرايم امنيتی داشتند و اقدامات آنها ارتباطی با روزنامه‌نگاری نداشته و بيشتر در صدد صدور اطلاعيه و بيانيه بوده‌اند.»

در همين زمينه هفته گذشته بيش از ۱۵۰ نويسنده، مترجم، روزنامه‌نگار، خبرنگار و چهره های حوزه ادبيات، در نامه‌ای خطاب به صادق لاريجانی، رييس قوه قضاييه خواستار آزادی احمد غلامی، شده بودند.

چهره های ادبی مانند سيمين بهبهانی، منيرو روانی پور، ليلی گلستان، عباس معروفی، محمود استاد محمد عبدالله کوثری، محمد علی سپانلو، مديا کاشيگر، بابک احمدی و مراد ثقفی و نيز چهره های نزديک به دنيای سياست چون احمد پورنجاتی و عباس عبدی در ميان امضا کنندگان اين نامه به چشم می خورند.

روزنامه «شرق»، از روزنامه های اصلاح طلب در ايران، فروردين ۱۳۸۹ پس از پشت سر گذاردن بيش از دو سال و نيم توقيف انتشار سراسری خود را از سر گرفت.

اين روزنامه اصلاح‌طلب که برای آخرين بار در پانزدهم مرداد ماه سال ۱۳۸۶ توقيف شده بود، در روز ۲۴ شهريور ۱۳۸۸ رفع توقيف شده و اجازه انتشار مجدد يافت.

روزنامه «شرق» پيش از آخرين توقيف آن در مرداد ماه سال ۱۳۸۶، يک بار در اسفند ماه سال ۱۳۸۲ و بار ديگر در شهريور ماه سال ۱۳۸۵ نيز طعم توقيف را چشيده بود.

روزنامه «شرق» با رويکرد اصلاح‌طلبانه خود در دوره‌ای که روزنامه‌های اصلاح‌طلب به دليل توقيف‌های پی‌درپی رو به افول نهاده بودند، به سرعت مورد توجه خوانندگان قرار گرفته و به تدريج شمارگان آن افزايش يافت.

از روزنامه شرق به عنوان پرتيراژ ترين روزنامه بخش خصوصی در ايران در دهه هشتاد خورشيدی نام برده می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG