لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۵۱

آتش بس مجدد در مناطق فلسطینی


طرف های درگیر در مناطق فلسطینی اعلام کردند که با برقراری آتش بس موافق هستند

اسماعیل هنیه نخست وزیرتشکیلات فلسطینی شامگاه سه شنبه نوزدهم دسامبرتایید کرد که گروه حماس و جنبش فتح با برقراری آتش بس مجدد موافقت کرده اند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امینتی گروهای رقیب فلسطینی طبق توافق هر دو طرف شامگاه سه شنبه بخش هایی از شهرغزه را تخلیه کردند. با این حال مشخص نیست که این توافق می تواند یک آتش بس پایدار باشد.


گروه های رقیب فلسطینی با آتش بس مجدد موافقت کرده اند اما معلوم نیست که این توافق تا چه حد پایدار خواهد ماند

تشدید درگیری های روزسه شنبه


در مناطق فلسطينی، تنش و درگيری ميان شبه نظاميان دو گروه مسلح رقيب، حماس وفتح، به آستانه هرج ومرج رسيده است.


در گيری های ميان دو گروه رقيب فلسطينی، تا کنون چند کشته و زخمی و تعدادی آدم ربايی بر جا گذاشته است.


تنش ها در حالی ادامه يافت تونی بلر نخست وزيربريتانيا روز دوشنبه دررام الله با آقای محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی ديدارکرد وبر«لزوم حمايت ازنيروهای ميانه روی فلسطينی که معتقد به وجود دوکشور اسرائيل و فلسطين درجواريکديگر هستند»، تاکيد کرد.


دکتر سفيان ابوزيده يکی از وزيران دولت پيشين فلسطينی و از سران جنبش فتح می گويد در طول شام گاه دوشنبه، ساعات دشواری را پشت سر نهاده و هنگامی که از سوی شبه نظاميان حماس ربوده شده بود، مورد تحقير و توهين قرار گرفته است.


هر چند دکتر ابوزيده پس از چند ساعت آزادی خود را بازيافت اما به تلافی اين گروگان گيری، آقای يوسف الاشرفی از نمايندگان وابسته به حماس در پارلمان فلسطينی و يازده شبه نظامی حماس در منطقه جباليه توسط افرادی که گمان ميرود شبه نظاميان فتح باشند، ربوده شدند.


دست کم ده نفر از افسران فلسطينی وفادار به محمود عباس نيز ربوده شده اند. گمان می رود چريکهای حماس عامل اين آدم ربايی ها باشند.


بامداد سه شنبه زدوخوردهای مسلحانه شديدی در اطراف بيمارستان «الشفا» در شهر غزه رخ داد که تلفات و مجروحانی برجای نهاد.


در حالی که در طول ساعات ديروز آتش بسی ناپايدار در غزه برقرار بود، اما از ساعات غروب موج آتش باريها و آدم ربايی ها از سر گرفته شد.


اقامت گاه رسمی رهبر حکومت فلسطينی نيز بار ديگر مورد حمله های مسلحانه نيروهای حماس قرار گرفت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG