لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۶

انفجارها در غرب هند ۲۹ کشته برجای گذاشت


انفجارها در خردادماه در ناحيه توريستی جی پور، در مقابل بازارها و معابد هندو ددست کم ۶۳ کشته بر جا گذاشت. (عکس از AFP)

مقامات پليس هند می گويند: انفجار حداقل شانزده بمب در روز شنبه در شهر احمد آباد، در غرب هند، دست کم ۲۹ کشته و ۱۱۰ زخمی برجای گذاشته است..


مقام های پليس می گويند: دو انفجار اصلی که به فاصله ۲۰ تا ۲۵ دقيقه در دو نقطه شلوغ به وقوع پيوستند بيشترين تلفات را بر جای گذاشتند.


در انفجار در نزديکی يک بيمارستان در شهر احمد آباد دست کم شش نفر کشته شدند.


اين در حالی است که شهر بنگلور، در جنوب هند، نيز روز جمعه شاهد هشت انفجار پی در پی بود که در این انفجار ها یک نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.


يک مقام پليس احمد آباد گفت: یکی از این بمب ها در یک بازار شلوغ منفجر شده و تلفات زیادی بر جای گذاشت.


تلويزيون های محلی احمدآباد، که اکثريت جمعیت آن مسلمان هستند، تصاويری از يک اتوبوس که بخش هايی از آن در اثر اين انفجارها آسيب ديده بود را نشان دادند.


پليس اعلام کرده است سرنخی هايی از عاملان انفجارهای روز جمعه بنگلور به دست آورده است.


پليس همچنين از کشف و خنثی کردن يک بمب در نزديکی يک مغازه در شهر بنگلور خبر داده است. اما اين مقام ها می گويند مشخص نيست که آيا اين بمب جديدا کار گذشته شده بود يا از رشته بمبگذاری های روز جمعه به جای مانده است.


  • شهر بنگلور، در جنوب هند، نيز روز جمعه شاهد هشت انفجار پی در پی بود که یک کشته و هشت زخمی به جا گذاشت

يک فرمانده پليس به رويترز گفته است: يکی تيم از کارآگاهان پليس مامور شده اند تا عاملان اين انفجارها را مشخص کنند ولی تاکنون نتيجه قابل توجهی به دست نيامده است.


هند طی سال های اخير شاهد بمبگذاری های متعدد در مساجد، معابد هندو ها و قطار های مسافربری بوده است، ولی معمولا هيچ گروهی مسئوليت اين انفجار ها را برعهده نمی گيرد.


وزارت داخلی هند روز شنبه اعلام کرد به يک گروه شورشی کوچک در ارتباط با انفجارهای روز جمعه مظنون است ولی توضيح بيشتری در مورد هويت اين گروه ارائه نکرد.


برخی شرکت های بزرگ در بنگلور، که به شهر فناوری مشهور است، اعلام کرده اند: ترتيبات امنيتی را در دفاتر خود در اين شهر افزايش داده اند.


بنگلور يکی از شهر مهم از نظر فناوری کامپيوتری در جهان محسوب می شود.


در همين حال، برخی از مقام های پليس هند می گويند به گمان آنها جنبش ممنوعه دانشجويان اسلامی هند در اين انفجارها دست داشته است.


يک مقام پليس که نخواست نامش فاش شود در اين زمينه می گويد: اين گروه مظنون اوليه اين انفجارها است، ولی با اين حال خيلی زود است در اين زمينه اظهار نظر قطعی کرد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG