لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۹

هند احتمالا واردات نفت از ايران را «متوقف» می کند


شرکت پالايشگاه و پتروشيمی مانگلور، بزرگترين مشتری نفت ايران در هند می گويد که بخاطر مشکلات پوشش بيمه ای پالايشگاههای اين کشور احتمالا مجبور به قطع کامل واردات نفت از ايران شوند.

هند دومين مشتری بزرگ نفت ايران است که يک چهارم کل نفت صادراتی اين کشور را دريافت می کند و ارزش اين حجم از نفت ماهانه نزديک به يک ميليارد دلار است.

خبرگزاری رويترز جمعه، ۱۸ اسفندماه از قول مدير عامل شرکت مانگلور هند گزارش کرده است که شرکتهای بيمه ای هند به کليه پالايشگاههای داخلی گفته است که بخاطر تحريمها قادر به پوشش خدمات بيمه ای حمل نفت ايران نيستند.

وی گفته است که اگر بيمه گران نفت پوشش بيمه ای را ارائه ندهند، پايشکاههای داخلی يا مجبور به قطع واردات نفت ايران خواهند شد، يا اينکه مجبور به قبول ريسک عظيم ادامه خريد نفت ايران خواهند بود.

آقای «اوپاديا» مدير عامل مانگلور همچنين گفته است که شرکتهای بيمه به ما اطلاع داده اند که در صورتی که نفت از ايران بخريم، پوشش بيمه آن لغو خواهد شد.

رويترز می نويسد که هنوز روشن نيست که چرا با گذشت چندين ماه از اعمال تحريمهای اتحاديه اروپا و آمريکا اکنون شرکتهای بيمه ای هند بصورت ناگهانی خبر از قطع ارائه سرويس بيمه برای نفت ايران می دهند. اما شرکت بيمه عمومی و شرکت «بيمه مجدد» طی نامه ای که يک نسخه از آن توسط رويترز در ماه ژانويه رويت شده است، به «شورای بيمه عمومی هند» نوشته اند که راه پرداخت مبلغ پوشش بيمه ای و خسارت (احتمالی) توسط شرکتهای بيمه مجدد بخاطر تحريمها در حال مسدود شدن است.

يک منبع ديگر در پالايشگاه پتروليوم هندوستان، اچ.پی.سی.ال، نيز به رويترز گفته است که واردات نفت ايران بخاطر مشکلات بيمه ای در معرض خطر قرار گرفته است و خريد نفت ايرانی به زودی متوقف خواهد شد.

اين شرکت که سومين خريدار بزرگ نفت ايران در هند است ماه گذشته هشدار داده بود که بيمه گران ممکن است بخاطر تحريمها عليه ايران از ارائه سرويس بيمه سر باز زنند.

مدير عامل شرکت مانگلور از گفتن اينکه دقيقا چه موقع واردات نفت از ايران را قطع خواهند کرد، امتناع کرده است، اما رويترز می نويسد که اين شرکت برای ماه آينده مناقصه خريد سه محموله ۶۵۰ هزار بشکه ای نفت را اعلام کرده است که دو محموله آن نفت خام با سولفور بالا است که می تواند جايگزين نفت ايران شود.

هند ماه ژانويه روزانه حدود ۲۸۶ هزار بشکه از کل ۱,۱ ميليون بشکه نفت صادراتی ايران را دريافت کرده بود.

مشکلات بيمه ای قبلا باعث توقف دو ماهه خريد نفت ايران توسط ژاپن و کره جنوبی در تابستان سال جاری نيز شده بود.

بر اساس گزارش آژانس جهانی انرژی، ايران در سال ۲۰۱۲ ميلادی بخاطر کاهش صادرات نفت تا ۴۰ ميليارد دلار نسبت به سال قبل از آن کاهش درآمد نفت داشت.
XS
SM
MD
LG