لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۴

مهدی نوربخش: بی خبری مطلق از وضعيت ابراهیم يزدی


Iran -- Ebrahim Yazdi, Secretary-General of the Freedom Movement of Iran, undated
از تهران خبر می رسد که ابراهيم يزدی دبيرکل «نهضت آزادی ايران» از زندان اوين به بيمارستان منتقل شده است.

آقای يزدی و ۱۳ تن از اعضا و وابستگان اعضای «نهضت آزادی ايران» در پی تظاهرات عاشورا بازداشت شدند. اعضای نهضت آزادی می گويند پيش از بازداشتها وزارت اطلاعات اعضای اين تشکل سياسی ۴۸ ساله را -- که مهدی بازرگان نخست وزير دولت موقت انقلاب از پايه گزارانش بوده است -- تهديد کرده بود که اگر اعلام انحلال نکنند، زندانی خواهند شد.

درباره اين رويددادها و وضع سلامت ابراهيم يزدی که به سرطان مبتلاست، رادیو فردا با مهدی نوربخش، داماد وی و استاد روابط بين الملل در دانشگاه هريسبرگ در علوم و تکنولوژی در ايالت پنسيلوانيای آمريکا، گفت و گو کرده است.

رادیو فردا: از وضعیت ابراهیم یزدی چه اطلعی در دست هست؟


مهدی نوربخش: اول ايشان را حدود پنج روز پيش به بيمارستان آتيه منتقل کردند . بعداً شب ايشان را از بيمارستان بردند. آخرين خبری که داشتيم اين بود که پزشکان با بردن ايشان سخت مخالفت کردند . معلوم نشد ايشان را کجا بردند. مجدداً شنبه شب ايشان را به بيمارستان خاتم الانبياء برگرداندند ولی این در حالی است که همه را در بی خبری مطلق گذاشته اند.

دکتر ابراهیم یزدی با الان ۷۸ سال، سالمندترين زندانی است. دیگر زندانیان مسن نیز محمد ملکی با ۷۶ سال سن و بهزاد نبوی ۶۷ سال سن هستند.

همه اين افراد به لحاظ پزشکی مشکل دارند. آقای ملکی و دکتر يزدی هر دو سرطان داشتند. بهزاد نبوی نیز مشکل قلب دارد.

خيلی از کسانی که الان در زندان به سر می برند با همين مشکلات دست به گريبان هستند و متاسفانه همانطور که گفتم در بی اطلاعی مطلق همه را قرار دادند. ما هيچ خبری بعد از آن نداريم.

وقتی که آقای بهزاد نبوی به بيمارستان منتقل شدند ، این اقدام يک مقدمه ای شد برای اينکه دست کم مدتی از زندان آزاد شوند. آيا اطلاعی کسب کرديد که اين کار در مورد ابراهيم يزدی هم اتفاق بيافتد؟

خيلی خوشبين نيستيم. دوتا دختر خواهرش با دامادش، دخترهای آقای توسلی و داماد آقای توسلی در زندان اند. نمی دانيم نهايتاً چه کار می خواهند بکنند. همين قدر می دانيم که از نهضتی ها زياد الان زندان اند و هيچ معلوم نيست نهايت چه خواهد شد.

آماری داريد از تعداد کل بازداشت شدگان نهضت آزادی؟

نهضت الان حدود بيست و اندی در زندان اند. همه نوع آدم هستند. استاد دانشگاه هست تا حقوقدان. خود دکتر يزدی هست. متاسفانه از نهضت زياد دستگير کرده اند.

وکيل آقای ابراهيم يزدی برای اينکه مسئله حل شود، چه اقداماتی انجام داده؟


والله به اينها اصلاً اجازه نمی دهند. دکتر يزدی سه حقوقدان دارد که وضعیت اورا پيگيری می کنند. يکی شیرین عبادی بيرون مملکت است. دیگری آقای دادخواه است که در ايران است.

این در حالی است که به اينها هرگز اجازه نمی دهند که در اين مورد کاری بتوانند انجام دهند. اين بيشتر از هرچيزی بر مشکلات ما اضافه می کند. اينکه اطلاعات نداريم يک طرف قضيه است. اينکه نمی گذارند حقوقدانان با آنها ملاقات کنند تا ببینند اينها به چه نياز دارند بخش دیگر مساله است.

اصلاً نمی دانيم اتهام آنها اصلاً چيست. حالا به دادگاه برود يا چه کار اينها می خواهند بکنند. هيچ نمی دانيم. کاملاً در بی اطلاعی مطلق ما را قرار داده اند. متاسفانه خيلی مشکل است.

با تماسهايی که با اعضای نهضت آزادی در ايران داريد، آنهايی که خارج از زندان اند، چه کار می خواهند بکنند تا اينکه مسئله حل شود؟

والله هيچ کسی نمی داند چه کاری می خواهد بکند. به خاطر اين که متاسفانه کسانی که الان در قدرت هستند از همه گفته ها و شنيده ها متاسفانه بوی اين می آيد که کسانی که در قدرت اند، تصميم گرفته اند که با خشونت با اين قضايا برخورد کنند.

ما نمی دانيم. اصلاً هيچ راهی نگذاشته اند. همين دو روز شلوغی های ۲۲ بهمن، خب رهبران جنبش سبز همه را دعوت کردند با آرامش تمام در تظاهرات شرکت کنند .. ولی همه با خشونت و سرکوب روبرو می شوند. خيلی باعث تاسف است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG