لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۴۶

فرود اضطراری هواپیمای ایرانی در فرودگاه بمبئی


یک شبکه خبری هند گفته است اين هواپيما ایرانی از نوع بوئينگ ۷۴۷ بوده است. (عکس ازAFP)

يک هواپيمای مسافربری خطوط هوايی ايران روز سه شنبه همراه با ۲۷۱ مسافر و در حالی که یکی از موتور های آن آتش گرفته بود، مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه بمبئی، هند، شده است.


يک مقام فرودگاه بمبئی که خواست نامش فاش نشود، گفت: همه مسافران اين هواپيما، که متعلق به ایران ایر است، سالم هستند و در اين حادثه به کسی صدمه ای وارد نشده است.


به گفته اين مقام، خلبان اين هواپيما دقایقی پس از پرواز از باند فرودگاه بمبئی متوجه آتش سوزی در يکی از موتورهای هواپيما می شود و هواپيما را به باند فرودگاه باز می گرداند.


در همین زمینه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، «ایرنا»، نیز گزارش داده است: «اين هواپيما که ساعت ۲۱ سه شنبه شب فرودگاه بمبئی را به مقصد تهران ترک کرده بود پس از آنکه دچار سانحه شد حدود ساعت ۲۲ و ۴۵ دقيقه در فرودگاه بمبئی در حالی که فرودگاه در حالت اضطراری و آماده باش قرار گرفته بود، ‌فرود آمد.»


یک شبکه خبری هند نيز گفته است اين هواپيما از نوع بوئينگ ۷۴۷ بوده است.


علت آتش سوزی موتور این هواپیما يا جزئيات بيشتر در باره اين سانحه منتشر نشده است.


کارشناسان می گویند: مشکل اصلی ناوگان هوايی ايران، فرسودگی هواپيماهايی است که در اين بخش فعاليت می کنند. به دليل تحريم های آمريکا، شرکت های دولتی و خصوصی ايران طی سه دهه پس از انقلاب قادر نبوده اند تا ناوگان خود را بازسازی و يا نوسازی کنند.


پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، بيش از هزار و ۴۰۰ صد نفر جان خود را در سوانح هوايی ایران از دست داده اند. تقريبا ۴۰ حادثه نيز پيش از انقلاب از سال ۱۹۴۴ ميلادی در آمار شبکه ايمنی هوانوردی ثبت شده است.


بزرگترين سانحه هوايی جهان بين سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴ ميلادی در ايران رخ داده است: سقوط هواپيمای نظامی در کرمان با ۲۷۶ کشته.


بر اساس آمار شبکه ايمنی هوانوردی، يک هزار و ۵۳۰ سانحه هوايی در ميان هواپيماهای ايران رخ داده است که بين پنجاه تا هفتاد سانحه آن مرگبار بوده اند.


هواپیمای خطوط ایران ایر مجبور در حالی در فرودگاه بمبئی مجبور به فرود اضطراری شد که هفته گذشته در جريان سقوط هواپيمای مسافربری قرقيزستان در فرودگاه بيشکک ۴۴ مسافر ايرانی کشته شدند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG