لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۲

ايران هرگونه ارتباط با سوء قصد به جان نويسنده آذربايجانی را رد کرد


رفيق تقی، نويسنده آذربايجانی
سفارت ايران با صدور اعلاميه ای برای مطبوعات آذربايجان گفته است که «نشر اخبار دست داشتن جمهوری اسلامی ايران در سوء قصد به جان رفيق تقی، نويسنده آذربايجانی در راستای ايجاد خلل در روابط استراتژی ايران و آذربايجان است».

در اعلاميه سفارت ايران با رد دست داشتن ايران در سوء قصد به جان اين نويسنده آذربايجانی عنوان شده است که انتشار اين اخبار توسط مطبوعات آذربايجان طرح «رژيم صهيونيسيتی و امريکا» برای ضربه زدن به روابط ايران و آذربايجان است که محکوم به شکست است.

رفيق تقی، پزشک بيماری های قلبی که تا کنون چندين اثر ادبی نيز از وی چاپ شده، پنج سال قبل، در پی درج مقاله ای در روزنامه صنعت مورد خشم مقامات مذهبی و رسمی ايران قرار گرفت. سفارت ايران در سال ۲۰۰۶ واکنش سختی به انتشار اين مقاله نشان داد و آيت الله فاضل لنکرانی نيز طی فتوایی خون اين نويسنده آذربايجانی را حلال اعلام کرد.

در پی واکنش سخت ايران، دولت آذربايجان اين نويسنده را دستگير و زندانی کرد، اما وی بعد از دو سال حبس با عفو رياست جمهوری آزاد شد.

رفيق تقی در ۱۹ نوامبر، ساعت ۱۰ شب هنگامی که به منزل می رفته هدف سوء قصد يک شخص ناشناس قرار گرفته بود و ۷ ضربه چاقو به بدن وی وارد شده است. هم اکنون، وی بعد از عمليات جراحی در بيمارستان تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته است و بگفته پزشک معالج وی، خطر مرگ رفع شده است.

پلیس آذربايجان تحقيقات ترور اين نويسنده آذربايجانی را آغاز کرده است و طبق ماده ۱۲۶، بند يک قوانين جنايی آذربايجان(سوءقصد عمدی به جان) پرونده باز شده است.

رفيق تقی، روز سه شنبه در گفتگوی کوتاهی با راديو آزادليق، بخش آذربايجانی راديو اروپای آزاد-راديو آزادی، گفته است که به نظر وی اين سوء قصد با نوشته های وی در مطبوعات آذربايجان درباره اسلام افراطی، خصوصا آخرين نوشته وی که در وب سايت همين راديو با عنوان «ايران و گلوباليسم» منتشر شده، مرتبط است.

هنوز دولت آذربايجان واکنش رسمی درباره اين سوء قصد نشان نداده است.

رفيق تقی طی مقاله ای با عنوان «اروپا و ما» تلويحا از قوانين اسلام انتقاد کرده بود. تهييج افراطگرايان حامی ايران توسط سفارت، خصوصا اهالی شهرستان «نارداران» که مقامات آذربايجان به دفعات از «نفوذ» ايران در اين روستا انتقاد کرده اند، باعث دستگيری اين نويسنده و هجوم افراطگرايان به دادگاه وی و درگيری های گسترده با پليس شد.

بهمراه وی، «سامير صداقت اوغلو» سردبير روزنامه «صنعت» نيز به حبس محکوم شد، اما هر دو آنها بعد از دو سال زندان، با عفو رياست جمهوری آزاد شدند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG