لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۰۳

«رشد ۱۶۸ درصدی» بهای کالاهای صادراتی ايران


نتايج بررسی آماری بهای کالاهای صادراتی نشان دهنده رشد ميانگين ۱۶۷٫۹ درصدی قيمتها در ۱۲ ماهه منتهی به خرداد سال جاری است.

خبرگزاری فارس جمعه، ۴ مرداد ماه با استناد به محاسبات بانک مرکزی گزارش داد که شاخص بهای کالاهای صادراتی در ايران طی ۱۲ ماه منتهی به خرداد ماه سال جاری نسبت به ۱۲ماه منتهی به خرداد ۹۱ نيز معادل ۱۲۶٫۶ درصد افزايش نشان ميدهد.

شاخص فوق در سه ماه اول سال ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۱۶۳٫۴ درصد افزايش داشته است.

بر اساس اين گزارش، همچنين شاخص بهای کالاهای صادراتی در خرداد ماه ۹۲ نسبت به ارديبهشت معادل ۲٫۴ درصد افزايش يافته است.

شاخص بهای کالاهای صادراتی تغييرات سطح عمومی قيمت کالاهای صادراتی را نشان می دهد که برای تهيه اين شاخص، «قيمت ارزی» کالاهای صادر شده به «قيمت ريالی» تبديل می شود.

گمرک ايران در گزارش سالانه خود که فروردين ماه سال جاری منتشر شد، ارزش صادرات کالاهای غير نفتی ايران (منهای ميعانات گازی) در سال گذشته را بر اساس واحد پول ايران حدود ۵۲۰ هزار ميليارد ريال و بر اساس دلار حدود ۳۲٫۴۵ ميليارد دلار عنوان کرده است، به عبارتی صادرات غير نفتی ايران در سال گذشه بطور متوسط بر اساس هر دلار ۱۶۰۰ تومان محاسبه شده است.

البته گمرک ايران حجم صادرات غير نفتی ايران برای اسفند ماه سال ۹۱ را بر اساس ريال حدود ۷۵٫۸ هزار ميليارد ريال و بر اساس دلار ۳٫۱۱ ميليارد دلار گزارش کرده است که نشان می دهد صادرات غيرنفتی ايران برای اين ماه بر اساس قيمت دلار در مرکز مبادلات ارزی محاسبه شده، يعنی هر دلار حدود ۲۴۴۰ تومان.

در مجموع، هم ارزش متوسط دلار در بازار آزاد ايران برای کل سال گذشته بسيار بيشتر از ۱۶۰۰ تومان بوده و هم ارزش آن در اسفندماه بسيار بيشتر از ۲۴۴۰ تومان بوده است. در نتيجه، محاسبه ارزش کل صادرات بر اساس دلار ارزان باعث شده است که رقم حجم کل صادرات بر اساس دلار بسيار بزرگتر از وقتی باشد که صادرات بر اساس نرخ آزاد دلار محاسبه می شود.

خبرگزاری فارس نيز می نويسد که «مطمئناً رشد قابل توجه قيمت ارز در يک سال منتهی به خرداد ۹۱، موجب افزايش بهای کالاهای صادراتی شده است و همين مساله صادرات ۴۱٫۵ ميليارد دلاری (کالاهای غيرنفتی بعلاوه ميعانات گازی) در سال گذشته را رقم زد».

واحد پول ايران در سال گذشته حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را نسبت به دلار از دست داد و در مقاطعی حتی در بازار آزاد ايران ارزش هر دلار به نزديک ۳۹۰۰ تومان نيز رسيد.

محاسبات بانک مرکزی نشان می دهد که خرداد ماه امسال شاخص بهای گروه محصولات نباتی نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲۰۹٫۲ درصد افزايش داشته است. اين شاخص برای محصولات معدنی در خرداد ماه نسبت به خرداد ۹۱ کمی بيش از ۲۰۱ درصد، برای محصولات صنايع شيميايی و صنايع وابسته حدود ۱۱۲ درصد، برای مواد نساجی و مصنوعات آن ۱۰۹٫۶ درصد، برای فلزات معمولی و مصنوعات آنها ۱۱۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش فارس، طبق اعداد و ارقام اين جدول، بيشترين افزايش قيمت متعلق به گروه وسايل نقليه زمينی و تجهيزات ترابری با ۲۵۲٫۳ درصد رشد بوده و کمترين رشد هم مربوط به گروه انواع کفش با ۲٫۲ درصد افزايش است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG