لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۶

ايران مذاکرات با آژانس را «سازنده و رو به پيشرفت» توصيف کرد


سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۱۹ بهمن روند مذاکرات ايران و هيات سه نفره آژانس بين المللی انرژی اتمی را «خوب، سازنده و رو به پيشرفت» توصيف کرده است. قرار است اين مذاکرات روز يکشنبه ادامه يابد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ايرنا، بهروز کمالوندی با اشاره به اين که روز نخست مذاکرات ايران و آژانس پايان يافته، گفته است:« طرفين در اين مذاکرات که از صبح امروز (شنبه) آغاز شد، حدود ۵ ساعت با يکديگر گفت و گو کردند و قرار شد مذاکرات فشرده خود را فردا نيز ادامه دهند.»

ترو واريورانتا٬ معاون مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی در امور پادمان‌ها در راس هياتی روز جمعه ۱۸ بهمن ماه وارد تهران شد.

به گفته سازمان انرژی اتمی ايران محور مذاکرات مقامات ايران و هيات آژانس در خصوص موضوعات مختلف همکاری در چارچوب توافق بين علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی، و يوکيا آمانو مدير کل آژانس که در ۲۰ آبان به امضا رسيد، است. آن زمان ايران و آژانس به توافقی شش ماده‌ای دست يافتند که بنا به گفته مديرکل آژانس٬ ايران به تعهدات خود در اين توافق عمل کرده است. مدت اين توافق روز يکشنبه به پايان می‌رسد.

بهروز کمالوندی همچنين گفته است:«در مذاکرات امروز ۶ موضوع مورد توافق در چارچوب بيانيه تهران و نيز موضوعاتی درباره همکاری های آينده ايران و آژانس بررسی شد و کارشناسان دو طرف ملاحظات و مطالب خود را مطرح کردند.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرده است:«۶ موضوع مطرح در بيانيه تهران و موضوعات ديگری که در اين مذاکرات بررسی می شود و نيز پاسخ به پرسش های پيرامون آن براساس حسن نيت جمهوری اسلامی ايران و به منظور رفع ابهامات تصنعی انجام می شود که در گذشته مطرح شده است وگرنه جمهوری اسلامی از نظر حقوقی و پادمانی ملزم به پاسخ دادن به اينگونه پرسش ها و ابهامات نيست.»

وی همچنين گفته است:« اين همکاری ها با اين هدف و نيت صورت می گيرد که آژانس پس از دريافت اطلاعات و شنيدن ملاحظات جمهوری اسلامی ايران، رفع ابهامات در اين خصوص را اعلام کند.»

پيشتر بهروز کمالوندی گفته بود که مذاکرات با آژانس يکروزه خواهد بود، ولی درصورت تمايل دو طرف می توانند مذاکرات را در روز های بعد ادامه دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی می‌گويد که علاوه بر بازديد بازرسان آژانس از معدن گچين بندرعباس و تاسيسات توليد آب سنگين اراک که انجام شده است٬ ايران قرار بود درباره «چهار موضوع ديگر» به آژانس اطلاعاتی بدهد که نامه‌های حاوی اطلاعات در اين خصوص «به آژانس ارائه شده است».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG