لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۸

احمد منتظری: چنین برخوردهایی با مراجع در رژیم شاه دیده نشد


احمد منتظری
احمد منتظری، فرزند آيت الله حسينعلی منتظری، در نامه ای به علما و مراجع شيعه با اشاره به حمله به دفتر پدرش و آیت الله یوسف صانعی از انها خواسته است تا نسبت به وقایع اخیر قم واکنش نشان دهند و گفته است : چنین برخوردهایی در رژيم شاه هيچگاه ديده نشد.

احمد منتظری در این نامه جزییات حمله نیروهای لباس شخصی به دفتر آیت الله منتظری را توضیح داده و نوشته است این حمله از عصر روز یکشنبه آغاز و تا صبح روز دوشنبه ادامه داشته است.


احمد منتظری می گويد:«‏در ساعت ۴ بعد از نيمه شب و هنگام اذان صبح در اول ماه رجب که ماه‏ ‏حرام و ماه عبادت است، مهاجمين با سر دادن شعارهايی بر عليه مرحوم‏ ‏والد معظم ، با سنگ و آجر و چوب و لگد، با شکستن شيشه ها، با ديلم‏ ‏درب دفتر را از جای درآورده و وارد دفتر شدند و به تخريب وحشيانه‏ ‏وسايل و شکستن و خرد کردن هر آنچه بود پرداختند و سپس با نوشتن‏ ‏شعارهای موهن بر در و ديوار، دفتر را ترک کردند.»

احمد منتظری همچنين گفته است در طول حمله مهاجمان به دفتر آيت الله منتظری، نيروهای انتظامی و امنيتی و همچنين مسئولين شهر حضور داشته و تماشاگر اين وقايع بودند.

احمد منتظری همچنين گفته است: «در ساعت ۶ صبح‏ ‏مأمورين دادگاه ويژه روحانيت و اداره اطلاعات وارد دفتر شده و آنچه از‏ ‏اموال و اثاثيه و لوازم صوتی و تصويری که سالم مانده بود و وجوهی را که‏ ‏بعضا امانت افراد بوده و همچنين با شکستن درب گاو صندوق ، وجوهاتی‏ ‏را که برای شهريه ماه رجب آماده شده بود با خود بردند و پس از‏ ‏جمع آوری و خارج نمودن وسايل و لوازم شکسته شده توسط مهاجمين و‏ ‏پاک نمودن آثار جرم و شعارهايی که بر در و ديوار دفتر و درب منازل‏ ‏اطراف نوشته شده بود درب دفتر را پلمب کردند».

احمد منتظری می گوید:«چگونه می توان اين گونه تجاوزات آشکار و حملات وحشيانه به دفاتر بيوت مراجع و غارت اموال آنها را به نام اسلام و حمايت از ولايت فقيه و با حمايت نهادهای حکومتی توجيه کرد؟»

احمد منتظری نسبت به پیامدهای این گونه اقدامات هشدار داده است و از مراجع خواسته است «خطر اين‏ ‏اعمال زشت را برای وجاهت حوزه و مرجعيت و نيز قبح آن را به نحو‏ ‏موثر به اطلاع مسئولان حکومتی تصميم گيرنده» برسانند.

احمد منتظری همچنین با اشاره به تخريب به دفتر آیت الله منتظری توسط مهاجمان نوشته است:«‏اين گونه هتک حرمت مرجعيت و فقاهت و حمله به دفاتر و بيوت مراجع و‏ ‏علما و برخوردهايی اينچنين در رژيم شاه هيچگاه ديده نشد.»

احمد منتظری همچنین در گفت وگو با رادیو فردا تصریح کرده است که دفتر آیت الله منتظری پس از مرگ وی ،محل حل و فصل مسایل شرعی مقلدین وی بود.

آقای منتظری اضافه کرده است: آیت الله منتظری از مراجع شیعه بود و مقلدین زیادی داشت که برحسب فتوا بسیاری از مراجع فعلی مقلدان آیت الله منتظری باید بر تقلید از وی باقی بمانند چرا که به عنوان اعلم از وی تقلید می کردند.

«زنگ خطر برای حوزه های علمیه»

در ادامه موج محکومیت وقایع قم، مجمع روحانيون مبارز حمله به دفاتر مراجع شیعه را «زنگ خطری برای حوزه‌های علميه به ويژه حوزه علميه قم» خوانده است.

به دنبال حضور مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت، در منزل آيت الله صانعی، نيروهای لباس شخصی روز يکشنبه با محاصره منزل آيت الله صانعی به دفتر اين مرجع شيعه حمله کردند. نیروهای لباس شخصی همچنين به دفتر آيت الله منتظری حمله و ان را «تخریب» کرده ‌اند.

مجمع روحانيون در بيانيه ای روز پنجشنبه حمله به دفتر آيت الله صانعی و «تخريب و غارت اموال دفتر» وی را پديده «شوم و نامبارکی » خوانده « که حوزه های علميه و نهاد مرجعيت شيعه را تهديد می کند.»

مجمع روحانيون مبارز در بيانيه خود تصريح کرده است حمله به دفتر آيت الله صانعی و همچنين «تعرض» به خانواده آيت الله خمينی و «اهانت» به سيد حسن خمينی در چارچوب «تداوام توطئه امام زدايی» تلقی می‌شود و اين «زنگ خطری است که برای حوزه های علميه بويژه حوزه علميه قم به صدا در آمده است.»

مجمع روحانيون مبارز می گويد :«اين اعمال مجرمانه انگيزه ای جز مرعوب کردن روحانيون» و مراجع شيه در قم ندارد .

آيت الله يوسف صانعی از مراجع اصلاح طلب شيعه در قم است که در جريان حوادث پس از انتخابات از معترضان حمايت کرده و سرکوب معترضان توسط نيروهای امنيتی را محکوم کرده است.

جبهه مشارکت: استيصال ستاد کودتا

درهمين زمينه، جبهه مشارکت نيز در بيانيه ای حمله به منازل آيت لله منتظری و آيت الله صانعی را «بيانگر استيصال ستاد کودتا عليه جنبش سبز و مردمی» دانسته که «دريک سال گذشته با اعتراض مدنی خود به دزدی آرايشان، خواب را از چشم آنان که می پنداشتند با اعلام چنان نتيجه ای برای انتخابات، خيال خود را راحت کرده و می توانند کشور را قبضه و هرگونه می خواهند عمل کنند، ربوده است.»

جبهه مشارکت می گويد: گروههای طرفدار دولت طی يکسال گذشته «هر کاری می کنند و هر شگردی بکار می بندند به ضررشان تمام می شود.».

جبهه مشارکت می گويد اقدام اين گروهها در برهم زدن سخنرانی سيد حسن خمينی در ۱۴ خرداد نتيجه معکوس برای اين گروهها در پی داشته است و حمايت مراجع بلندپايه شيعه در قم از سيد حسن خمينی باعث شده است تا «تشت رسوایيشان بر زمين افتاد و از هر سو سرزنش» شوند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG