لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۲

آیت‌الله صانعی: دوران دروغ به پایان می‌رسد و ظالم کیفرش را می‌بیند


آیت‌الله صانعی، از مراجع تقلید شیعیان در ایران، با انتقاد شدید از رواج دروغ‌گویی و تملق در کشور از معترضان خواسته است، نترسند و با امید به مبارزه خود ادامه دهند، چرا که به گفته وی، دوران عذاب، تهمت و دروغ به پایان می‌رسد و ظالم کیفرش را خواهد دید.

آیت‌الله صانعی روز شنبه و در آستانه سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در دیدار با مسؤلان مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر پیشین جمهوری اسلامی از وضعیت کنونی در کشور و به ویژه از فشارهای وارده به اصلاح‌طلبان به شدت انتقاد کرده است.

این مرجع تقلید شیعیان گفته است: «تاریخ به گونه‌ای است که بی‌انصافی بی‌نتیجه نمی‌ماند، نمی‌شود ظلم کیفرش را نبیند، به هر حال، نتیجه‌اش را خواهد دید، اما باید صبر کرد و امید داشت.»

آیت‌الله صانعی، که از جمله مراجعی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری سرکوب خونین معترضان را محکوم کرده بود، همچنین افزوده است: «این تحریف‌ها، تهمت‌ها، افتراها و بی‌انصافی‌ها تمام می‌شود و روزی آنها که این اعمال را انجام داده‌اند، پشیمان خواهند شد و قبل از آخرت، در همین دنیا و در مقابل شما زانو زده و از شما تقاضای عفو خواهند کرد.»

وی با بیان خاطره‌ای از دوران مبارزات پیش از انقلاب بر اهمیت نقش امید در پیش بردن مبارزه تاکید کرده و افزود: «مبارزه راهش این است که همیشه باید از موضع امید صحبت کرد و خداوند هم امید را در انسان‌ها آفریده؛ اصلاً تشیع بر پایه امید زنده است.»

آیت‌الله صانعی همچنین با اشاره به حملات حامیان دولت به دست‌اندرکاران موسسه تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خمینی اظهار داشت: «بدانید تنها موسسه نشر آثار و آثار امام مورد هجمه و تهمت نیست، یاران امام هم مورد حمله و هجمه همه جانبه قرار دارند. بازار تهمت و افترا هم فراوان است ... مأیوس هم نباشید که در این هجوم، تنها هستید، خیر، بلکه حمله به همه هست. هرکسی را که می‌توانند مورد هجوم قرار می‌دهند و این دلیل بر ضعف آنان است.»

این مرجع تقلید نزدیک به اصلاح‌طلبان همچنین رسانه‌های حامی دولت و به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی را متهم به ارایه چهره‌ای خشن از بنیانگذار جمهوری اسلامی کرده و با اشاره به نمونه‌هایی از حملات صورت گرفته به اعضای خانواده آیت‌الله خمینی افزود: «برخی رسانه‌ها نیز هماهنگ حرکت کردند که چهره خشنی از امام نشان داده تا خشونت‌های خود را به نام او و پیروی از خط او جلوه دهند.»

وی در ادامه خطاب به حامیان دولت اظهار داشت: «چرا نمی‌گویید که در زمان امام دروغ نبوده و الان این همه دروغ گفته می‌شود؟ چرا نمی‌گویید که دو نفر خواستند از امام تعریف کنند، امام جلوی آنها را گرفت و فرمود، از من تعریف نکنید؟ اما امروز باب تملق باز شده و خیلی ها با تملق و دروغ به همه چیز می‌رسند.»

آقای صانعی ادامه داد: «چرا نمی‌گویند که امام افراد را حفظ می‌کرد؟ چرا همه متخصصان و افرادی را که در این دولت‌ها خدمت کردند، کنار زدند؟ اگر همه اینها ضد انقلاب هستند، پس چه کسی انقلابی است؟»

این مرجع تقلید همچنین به مشکلات اخلاقی در جامعه اشاره کرده و افزود: «پنج سال قبل گفتم که دروغ دارد شایع می‌شود، ولی نمی‌دانستم که دروغ اصلاً فرهنگ می‌شود.»

آیت‌الله صانعی با بیان این که رهبر پیشین جمهوری اسلامی بر این باور بود که «همه چیز از مردم است و هیچ کس هیچ چیز از خود ندارد»، خطاب به معترضان اظهار داشت: «نترسیم، چون ترس بسیار بد است. به دیگران هم بگویید که نترسید، خیال نکنید که می‌توانند هر کاری بکنند. چند روزی بیش نیست و تمام می‌شود، "للحق دولة و للباطل جولة"، دوران عذاب، تهمت و دروغ به پایان می‌رسد و به نصرت و توفیق الهی ایمان داشته باشید.»

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG