لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۵

ايران خواستار پیگرد قضایی یک نماينده افغانستان شد


رمضان بشر دوست، نماينده مجلس نمايندگان افغانستان
سفارت ايران در افغانستان در نامه‌ای به اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان، به اظهارات يکی از نمايندگان پارلمان افغانستان در خصوص «کشتن» ديپلمات های ايرانی در مقابل «اعدام افغانی‌ها» اعتراض کرده و خواستار تعقیب قانونی وی شده است.

سفارت ايران در اين نامه تاکيد کرده است که رمضان بشر دوست، نماينده مجلس نمايندگان افغانستان (ولسی جرگه) در يک برنامه تلويزيونی علاوه بر «اهانت به مقامات» جمهوری اسلامی ايران ديپلمات‌های ايرانی در افغانستان را «تهديد به قتل» کرده است.


به گفته سفارت ايران، رمضان بشر دوست در برنامه تلويزيونی «افغان تی وی» گفته است:«به نظر من به تلافی اعدام هر تبعه افغان در ايران بايد ده ديپلمات ايرانی در افغانستان کشته شوند. همان کاری را که طالبان با ديپلمات‌های ايرانی در مزار شريف انجام دادند، کاری درست بود. هم اکنون همان کار را می‌توان درباره ديپلمات‌های ايرانی انجام داد».

سفارت ايران در نامه خود به دادستان کل اين اظهارات را نقض کنوانسيون درباره مصونيت ديپلمات‌ها دانسته و خواستار تعقيب قضايی اين نماينده مجلس افغانستان و شبکه تلويزيونی «افغان تی وی» شده است.

سفارت ايران در نامه خود نوشته است: «اظهارات ايشان از يک تربيون عمومی در مورد قتل ديپلمات‌های ايران برخلاف کنواسيون ۱۹۶۱ وين در خصوص مصونيت ديپلمات‌ها صورت گرفته است، به عنوان يک يک جرم محرز قابل پيگرد قانونی می‌باشد بر اين اساس سفارت جمهوری اسلامی ايران ضمن اعلام جرم عليه نامبرده و تلويزيون مذکور، از حضرتعالی درخواست دارد که براساس اقدامات حقوق و قانونی، پيگرد قضايی به عمل آيد.»

در ارديبهشت ماه انتشار گزارش هايی درباره اعدام شهروندان افغان در ايران باعث تجمع‌های اعتراضی در مقابل سفارت ايران در کابل، هرات و جلال آباد شد.

اين راهيپمايی‌ها در اعتراض به نقض حقوق پناهندگان افغان در ايران برگزار شد. برخی از رسانه از اعدام سه هزار افغان در زندان‌های ايران خبر داده بودند که اين خبر تکذيب ايران را در پی داشت.

پیش از این یک هیات از نمایندگان پارلمان افغانستان، پس از دیدار از ایران اعلام کرده بود که در ایران ۵۶۳۰ زندانی افغان وجود دارد که بیش از ۳۰۰۰ نفر آنها به اعدام محکوم هستند.

حساسیت‌ها در افغانستان هنگامی بیشتر شد که در اردیبهشت، ‌گل احمد امینی، یک نماینده هرات در پارلمان این کشور، اظهارداشت دولت ایران ۴۵ افغان را به تازگی اعدام کرده، و جنازه آنها را طی دو شب به افغانستان فرستاده است. وی با وحشیانه خواندن این اقدام گفت: «اینها شهروندان افغانستان هستند که در خارج کشور اعدام می شوند و سپس جنازه‌هایشان به کشور فرستاده می‌شود.»

با این حال وزارت خارجه افغانستان تنها اعدام شش شهروند افغان در ایران را تایید کرده و از اعزام هیاتى به ایران براى بررسى این موضوع خبر داده بود.

تاج محمد، عضو کميته مواد مخدر پارلمان افغانستان که به همراه کميته حقيقت‌ياب به ايران رفته بود هم گفته است:«اين که قرار است سه هزار تن از شهروندان افغانستان در ايران اعدام شوند، حقيقت ندارد و فقط چند تن به اتهام قاچاق اسلحه اعدام شده اند.»

وی گفته قاچاق مواد مخدر جرم ساده ای در ايران نيست و کسانی که چه ايرانی و چه افغانی به ارتکاب قاچاق مواد مخدر دستگير شوند، بايد با عواقب آن هم روبرو شوند.

افغانستان عمده‌ترین محل تولید مواد مخدر در منطقه است و ایران که صدها کیلومتر مرز مشترک با این کشور دارد، از گذرگاه‌های حیاتی انتقال مواد مخدر برای قاچاقچیان است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG