لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۶

سفر چند ساعته امير قطر به تهران


شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، غروب پنجشنبه برای گفت‌و‌گو با محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور ایران وارد تهران شد و یک روزنامه چاپ تهران می‌گوید، وضعیت سوریه یکی ازمحورهای مذاکرات دو کشور است.

به گزارش خبرگزاری فارس، امیر قطر به همراه نخست‌وزیر، وزیر خارجه، وزیر تجارت، وزیر تبلیغات و چند تن از مقامات بلندپایه این کشور وارد فرودگاه مهرآباد شده و مورد استقبال علی سعید لو، معاون بین الملل رییس جمهور ایران، قرار گرفته است.

طبق این گزارش، شیخ حمدبن خلیفه آل ثانی پس از چند ساعات مذاکره و دیدار با محمود احمدی‌نژاد نیمه‌شب تهران را به مقصد قطر ترک می‌کند.

در همین حال، عبدالله سهرابی، سفیر ایران در قطر گفته است که هدف سفر شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی به تهران «هماهنگی در راستای همکاری رو به گسترش تهران و دوحه» است.

به گفته وی این ششمین سفر امیر قطر به ایران در طول دو دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد است.

عبدالله سهرابی همچنین گفته است، همکاری ایران و قطر حل مسایل کشورهای «اسلامی و منطقه» موثر بوده است.

در همین حال، روزنامه شرق در شماره روز پنجشنبه خود با تیتر «نا‌آرامی سوریه امیر قطر را به تهران کشاند» نوشته است: شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی با ماموریتی «تازه» به تهران سفر می‌کند.

روزنامه شرق همچنین نوشته است: «امیر قطر در سفر خود به ایران، نزدیک کردن دیدگاه تهران و دوحه در قبال دمشق را دنبال می‌کند.»

قطر در جریان نا‌آرامی‌های اخیر در کشور‌های عربی نقش فعالی را بازی کرده است. به گزارش «سی ان ان» هم اکنون نیروهای نظامی قطر در کنار شورشیان مخالف معمر قذافی در لیبی فعالیت می‌کنند.

قطر همچنین در جریان نا‌آرامی‌های بحرین، برای کمک به این کشور برای سرکوب معترضان نیرو اعزام کرده است.

با این حال قطر از جمله ۲۴ کشوری بود که خواستار تشکیل شورای حقوق بشر در روز سه شنبه برای بررسی نقض حقوق بشر در سوریه شدند. این نشست به دنبال گزارش‌هایی در خصوص نقض گسترده حقوق بشر در سوریه تشکیل شده بود.

این در حالی است که جمهوری اسلامی رابطه نزدیکی با حکومت بشار اسد دارد و روز دوشنبه اتحادیه اروپا سپاه قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران را به اتهام پشتیانی و کمک به نیروهای امنیتی سوریه برای سرکوب معترضان سوری مورد تحریم قرار داد.
XS
SM
MD
LG