لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۲۱

واکنش ايران به بيانيه پايانی گروه هشت


سخنگوی وزارت امورخارجه ایران می گوید بیانه پایانی گروه هشت تبعیض امیز بود

سخنگوی وزارت امورخارجه ايران در واکنش به بيانيه پايانی سران هشت کشور صنعتی جهان آن را«رويکردی غيرسازنده و تبعيض اميز » خواند و گفت «تحريم و تحمیل انزوا» تاثيری بر اراده ايران نخواهد داشت.


محمدعلی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه ايران روز شنبه نوزدهم خردادماه گفت «جمهوری اسلامی ايران نسبت به استمرار رويکرد غير سازنده و تبعيض آميز از سوی کشورهای گروه هشت در قبال برنامه صلح آميز هسته ای ايران و ناديده انگاشتن حقوق مسلم و شناخته شده ايران در برخورداری از توانمندی و تکنولوژی هسته ای و استفاده صلح آميز از آن، ابراز تاسف» می کند.


سران هشت کشور صنعتی موسوم به گروه هشت، روز جمعه، تاکيد کرده بودند که چنانچه ايران از درخواست شورای امنيت سازمان ملل متحد مبنی بر تعليق فعاليت های هسته ای مربوط به غنی‌سازی اورانيوم سرپيچی کند، از اتخاذ اقدامات جديد عليه تهران حمايت خواهند.


رهبران گروه هشت با ابراز تاسف از اين که «ايران تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده»، تصريح کردند در صورت ادامه سرپيچی ايران از درخواست شورای امنيت سازمان ملل متحد آنها از تصويب دور سوم تحريم ها عليه ايران پشتيبانی خواهند.


رهبران گروه هشت با ابراز تاسف از اين که «ايران تاکنون به تعهدات خود عمل نکرده»، تصريح کردند در صورت ادامه سرپيچی ايران از درخواست شورای امنيت سازمان ملل متحد آنها از تصويب دور سوم تحريم ها عليه ايران پشتيبانی خواهند کرد

هشت کشور صنعتی جهان در بخش ديگری از بيانيه پايانی خود با ترغيب ايران به اجرای قطعنامه های الزام آور شورای امنيت سازمان ملل متحد اعلام کردند: «از ايران می‌خواهيم همه فعاليت‌های (هسته ای) مربوط به غنی‌سازی (اورانيوم) را در حوزه تحقيق و توسعه تعليق کند و اجازه دهد گفت وگوها ازآغاز شود».


آلمان، بريتانيا، کانادا، ايتاليا، ژاپن، فرانسه، روسيه و آمريکا، کشور های عضو گروه هشت، تصريح کرده اند که اعتماد جهانی به ماهيت برنامه هسته ای صلح آميز ايران می تواند «فصل های جديدی از روابط» با ايران را در حوزه فعاليت های هسته ای و ديگر زمينه ها بگشايد.


آقای حسينی طرح پرونده هسته ای ايران در شورای امنيت سازمان ملل متحد را در « تناقض آشکار با خواست و تمايل جامعه بين‌الملل از جمله کشورهای جنبش عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی » خواند.


«زير دريايی جديد بريتانيا تهديدی برای صلح»


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در واکنش به بکار گيری يک زير دريايی جديد در بريتانيا گفت «اين نوع زيردريايی تهاجمی هسته‌ای، اولين نمونه از چند سری است که درسالهای آينده بکار گرفته خواهد شد و در پرتو موشک‌های مخرب پيشرفته و تجهيزات اطلاعاتی جاسوسی، تهديدی جدی برای صلح و امنيت بين‌المللی به ويژه برای منطقه خاورميانه قلمداد می‌شود».


ايران بکارگيری اين زير دريايی همزمان با درخواست گروه ۸ از تهران برای تعليق فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم را نشانه ای از تبعيض و نتاقض نسبت به این کشور خوانده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG