لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۰

انتقاد تهران از اظهارات نخست وزير بريتانيا درباره برنامه اتمی ايران


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران
حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، اظهارات گوردون براون، نخست وزير بريتانيا درباره برنامه هسته ای ايران را مملو از «تناقض» خواند.

گوردون براون روز سه شنبه در يک کنفرانس بین المللی در لندن گفته بود:ايران می بايست برنامه غنی سازی اورانيوم خود را متوقف کند تا جامعه بين المللی به اين کشور برای توسعه برنامه اتمی اش کمک کند.

آقای براون افزوده بود: ايران مانند هر کشور ديگری حق برخورداری فن آوری هسته ای صلح آميز را دارد ولی برنامه هسته ای اين کشور در حال حاضر غير قابل قبول است.

نخست وزير بريتانيا همچنين گفته بود: جمهوری اسلامی بر سر ادامه غنی سازی اورانيوم با «گزينه های روشن» همکاری با جامعه بين المللی يا افزايش تحريم ها مواجه است.

حسن قشقاوی در واکنش به اين اظهارات گفته است: «سخنان آقای براون مملو از تناقض است. از يک سو در اين سخنان بر اين امر تاکيد داشته که ايران همانند تمام کشورها از حق مطلق برای توسعه انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آميز برخوردار است و از طرف ديگر خاطر نشان می‌سازد که برنامه هسته‌ای جاری ايران غيرقابل قبول است.»

«سخنان آقای براون مملو از تناقض است. از يک سو در اين سخنان بر اين امر تاکيد داشته که ايران همانند تمام کشورها از حق مطلق برای توسعه انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آميز برخوردار است و از طرف ديگر خاطر نشان می‌سازد که برنامه هسته‌ای جاری ايران غيرقابل قبول است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
کشورهای غربی نسبت به ادامه توسعه فعاليت مربوط به برنامه غنی سازی ايران ابراز نگرانی می کنند.

به دليل کاربرد دوگانه غنی سازی اورانيوم در توليد سوخت هسته ای و ساخت سلاح اتمی، کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که با ادامه اين فعاليت ها درصدد دستيابی به تکنولوژی ساخت سلاح هسته ای است.

اين در حالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد اين اتهام می گويد: تمام فعاليت‌های هسته‌ای ايران کاملا صلح‌آميز و تحت نظارت آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در حال انجام است و اشاره به اينکه ايران به عنوان تهديد اشاعه بوده کاملا بی‌اساس است.

«آزمون ایران»

گوردون براون روز سه شنبه گفته بود: ايران، آزمونی برای فلسفه نوين حق استفاده از انرژی هسته ای در مقابل تحريم متخلفان است.

وی با اشاره به اين که ايران همانند ديگر کشورها حق برخورداری از انرژی هسته ای را دارد گفته بود:« بريتانيا و جامعه بين المللی آماده اند تا به ايران برای رسيدن به اين هدف کمک کنند.»

نخست وزير بريتانيا همچنين افزود:« وضعيت کنونی برنامه هسته ای ايران غير قابل قبول است. ايران برخی فعاليت های هسته ای خود را پنهان می کرده است، با آژانس انرژی بين المللی اتمی همکاری نمی کند و تاکنون از قطعنامه های شورای امنيت سرپيچی کرده است.»

شورای امنيت سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۶ تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه ايران صادر کرده و از تهران خواسته است تا غنی سازی اورانيوم را متوقف کند ولی ايران تاکنون از اين خواسته سازمان ملل سرپيچی کرده است.

از سوی ديگر، سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، تصریح کرد: اظهارات آقای براون تاکيد بر مواضع پيشين لندن در قبال تهران بود.

بری مارستن می گويد: ايران به عنوان يکی از امضاء کنندگان غير هسته‌ای پيمان ان پی تی، مسئول‌ است تا ثابت کند که به دنبال برنامه نظامی هسته‌ای نيست.

سخنگوی وزارت خارجه بريتانيا با اشاره به آخرين گزارش آژانس درباره برنامه هسته ای ايران گفت: آژانس در گزارش اخير خود اعلام کرده است که نمی‌تواند به دليل عدم همکاری کامل ايران تاييد کند که آن کشور به دنبال سلاح هسته ای نيست.
XS
SM
MD
LG