لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۳

«نيروگاه بوشهر در سال ۲۰۰۷ راه اندازی نمی شود»


پیمانکار روسی نیروگاه بوشهر می گوید تا پایان سال جاری میلادی این نیروگاه تکمیل نخواهد شد.

يک مقام روسی روز سه شنبه ۱۷ آوريل اعلام کرد که شرکت اتم استروی اکسپورت به دليل مشکلات مالی و فنی قادر به تکميل نيروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۰۷ ميلادی نیست.


ايگور ايوانف، دبير شورای امنيت روسيه، گفت: «واضح است که موعد بهره‌ برداری از نيروگاه اتمی بوشهر که سپتامبر امسال (شهريور ماه) تعيين شده بود، بايد به تعویق بیفتد».


به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای ايوانف از ميزان اين تاخير اظهار بی اطلاعی کرد و افزود:«کارشناسان در حال مطالعه در اين باره هستند.»


شرکت روسی اتم استروی اکسپورت که کار ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر را برعهده دارد، اوايل سال جاری ميلادی اعلام کرده بود به دليل اين که ايران در سال جديد پرداختی بابت نيروگاه بوشهر نداشته است، به همين دليل تحويل اين نيروگاه به تاخير خواهد افتاد.


طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه‌اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره‌برداری نهايی قرار گيرد اما به دليل آنچه اتم استروی اکسپورت «بروز مساله مالی و فنی» خوانده است اين برنامه به تعويق خواهد افتاد

طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه‌اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره‌برداری نهايی قرار گيرد اما به دليل آنچه اتم استروی اکسپورت «بروز مساله مالی و فنی» خوانده است اين برنامه به تعويق خواهد افتاد.


ايران و طرف روسی تاکنون سه دور مذاکره برای حل اختلافات برگزار کرده اند. دور نخست مذاکرات ايران و روسيه در مورد مساله تامين مالی نيروگاه اتمی بوشهر ۱۶‬تا ‪ ۱۸‬اسفند ماه (۷ تا ۹ مارس) در مسکو و دور دوم از ‪۲۵‬تا ‪ ۲۹‬اسفند ماه (۱۶‬تا ‪ ۲۰‬مارس‪) در تهران برگزار شد و به دليل مصادف شدن با تعطيلات نوروز متوقف شد و دور سوم در بيستم فروردين برگزارشد.


شرکت روسی اتم استروی اکسپورت اسفند ماه سال گذشته در بيانيه ای به ايران هشدار داد که تاخير تهران در پرداخت بدهی، ممکن است به پروژه ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر «به طور برگشت ناپذيری» آسيب برساند.


ايران ادعای روسيه مبنی بر پرداخت نکردن هزينه ساخت نيروگاه اتمی بوشهر توسط تهران را رد کرده است و می گويد از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بيش از ۷۵ ميليون دلار و پنج ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان به شرکت روسی پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر پرداخت کرده است.


ايران تصريح می کند که از اول ماه مارس جاری ميلادی مبلغ ۱۸ ميليون و ۲۰۰ هزار دلار در حال انتقال و واريز شدن به حساب شرکت روسی اتم استروی اکسپورت است.


محمد سعيدی معاون سازمان انرژی اتمی ايران گفته بود با توجه به اينکه از پروژه يک ميليارد دلاری نيروگاه بوشهر صرفا حدود يکصد ميليون دلار آن باقی مانده است اظهارات مقام های روسيه درباره تعهدات مالی ايران غير منطقی است.


طبق توافقنامه سپتامبر سال ۲۰۰۶ بين مسکو و تهران، روسيه متعهد شد تا سپتامبر سال ۲۰۰۷ ، شهريور ۸۶، نيروگاه اتمی بوشهر را تحويل ايران دهد.


XS
SM
MD
LG