لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۵۰

«پرداخت ها برای تسريع راه اندازی نيروگاه بوشهر کافی نيست»


طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه ‌اندازی آزمايشی شود

سخنگوی اتم ‌استروی ‌اکسپرت پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر می گويد ايران در ماه مارس بخشی از پرداخت‌های متعهد شده را انجام داد ولی برای تسريع روند احداث نيروگاه اين پرداخت‌ها کافی نيست.


ايرينا يسيپووا سخنگوی اتم ‌استروی ‌اکسپرت، پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر، درباره تاريخ تکميل این نيروگاه گفت:« نمی‌توانم در مورد زمان دقيق راه‌اندازی نيروگاه و زمان تاخير آن اظهار نظر کنم.»


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، سخنگوی اتم ‌استروی ‌اکسپرت تاکيد کرد که کارشناسان اين شرکت روسی وضعيت نيروگاه اتمی بوشهر را مورد تجزيه و تحليل قرار می‌دهند.


ايگور ايوانف، دبير شورای امنيت روسيه، پيشتر گفته بود که شرکت اتم استروی اکسپورت به دليل مشکلات مالی و فنی قادر به تکميل نيروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۰۷ ميلادی نيست.


ايگور ايوانف، دبير شورای امنيت روسيه، پيشتر گفته بود که شرکت اتم استروی اکسپورت به دليل مشکلات مالی و فنی قادر به تکميل نيروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۰۷ ميلادی نيست

شرکت روسی اتم استروی اکسپورت که کار ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر را برعهده دارد، اوايل سال جاری ميلادی اعلام کرده بود به دليل اين که ايران در سال جديد پرداختی بابت نيروگاه بوشهر نداشته است، به همين دليل تحويل اين نيروگاه به تاخير خواهد افتاد.


طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه ‌اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره‌برداری نهايی قرار گيرد اما به دليل آنچه اتم استروی اکسپورت «بروز مساله مالی و فنی» خوانده است اين برنامه به تعويق خواهد افتاد.


چهارمين دور گفت وگوهای ايران و روسيه


از سوی ديگراحمد فياض بخش معاون نيروگاه‌ های سازمان انرژی اتمی در راس هياتی برای برگزاری چهارمين دور از مذاکرات ايران و روسيه بر سر راه‌اندازی نيروگاه بوشهر به مسکو سفر کرد.


آقای فياض بخش به خبرگزاری ايسنا گفت:« اين مذاکرات در ادامه‌ مذاکراتی است که در مسکو و تهران درباره‌ مسايل و موانع بر سر راه‌اندازی به موقع نيروگاه بوشهر در يکی دو ماه اخير، صورت می‌گيرد».


به گفته معاون نيروگاه‌های سازمان انرژی اتمی در اين دور از مذاکرات درباره‌ سوخت نيروگاه بوشهر گفت‌و‌گويی صورت نخواهد گرفت.


آقای فياض بخش گفت:«فعلا مساله‌ حمل سوخت به زمان بحرانی نزديک نشده است، زمان توافق شده پايان مارس بوده است، اما فرجه‌ای وجود دارد که هنوز از آن فرجه زمانی باقی است».


مدير عامل شرکت توليد و توسعه انرژی اتمی ايران گفت هر چقدر روس‌ها ارسال سوخت را از زمان فرجه‌ مورد نظر به تاخير بيندازند در پايبندی به قراردادشان تاخير کرده‌اند.


ايران و طرف روسی تاکنون سه دور مذاکره برای حل اختلافات برگزار کرده اند. دور نخست مذاکرات ايران و روسيه در مورد مساله تامين مالی نيروگاه اتمی بوشهر ۱۶‬تا ‪ ۱۸‬اسفند ماه (۷ تا ۹ مارس) در مسکو و دور دوم از ‪۲۵‬تا ‪ ۲۹‬اسفند ماه (۱۶‬تا ‪ ۲۰‬مارس) در تهران برگزار شد و به دليل مصادف شدن با تعطيلات نوروز متوقف شد و دور سوم در بيستم فروردين برگزارشد.


شرکت روسی اتم استروی اکسپورت اسفند ماه سال گذشته در بيانيه ای به ايران هشدار داد که تاخير تهران در پرداخت بدهی، ممکن است به پروژه ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر «به طور برگشت ناپذيری» آسيب برساند.


ايران ادعای روسيه مبنی بر پرداخت نکردن هزينه ساخت نيروگاه اتمی بوشهر توسط تهران را رد کرده است و می گويد از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بيش از ۷۵ ميليون دلار و پنج ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان به شرکت روسی پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر پرداخت کرده است.


ايران تصريح می کند که از اول ماه مارس جاری ميلادی مبلغ ۱۸ ميليون و ۲۰۰ هزار دلار در حال انتقال و واريز شدن به حساب شرکت روسی اتم استروی اکسپورت است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG