لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۳
با تک گل مسعود شجاعی در نيمه نخست، تيم ملی فوتبال ايران در ديدار آماده سازی برای جام ملتهای آسيا بر تيم ملی کره جنوبی در ورزشگاه جام جهانی سئول پيروز شد و طلسم ۳۹ ساله حريف را شکست.

ايران پس از پيروزی دو بر صفر بر رقيب هميشگی در سال ۱۳۵۰، ديگر هيجگاه در خاک اين کشور به پيروزی نرسيده بود. در آن سال ايران به مربيگری زنده ياد پرويز دهداری دو مسابقه در کره جنوبی انجام داد که در مسابقه نخست دو بر صفر شکست خورد. سال پيش در راه جام جهانی دو تيم در تهران و سئول يک بر يک مساوی شدند اما ايران از رسيدن به رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۰ باز ماند.

در بعد از ظهر سه شنبه و در حضور حدود ۳۵ هزار تماشاگر کره ای ، ايران در دقيقه ۳۶ با يک ضد حمله توانست دفاع کره جنوبی را غافلگير کند و در پی اشتباه عجيب مدافع تيم کره در دفع توپ، پژمان نوری با پاسی دقيق و به موقع مسعود شجاعی را با دروازه بان کره ای تک به تک شد تا او با ضربه ای زيبا اين موقعيت را به گل پيروزی بخش ايران بدل کند.

در نيمه نخست کره جنوبی در زمين ايران بود و بارها دروازه مهدی رحمتی، بهترين بازيکن ميدان را تهديد کرد، اما کاپيتان پارک جی-سونگ، بازيکن تيم منچستريونايتد و ديگر کره ايها ناکام ماندند. تيم رده چهارم جام جهانی ۲۰۰۲ در همين ورزشگاه و تيم موفق در جام جهانی ۲۰۱۰ در نيمه دوم هرچه کوبيدند به در بسته خورد تا نشان دهد اين تيم نشانی از کارآيی تيم کره در سال پيش و در جام جهانی را ندارد.

کره جنوبی در آزمايش چند مهره جديد و جوان در کنار مهره های کليدی و صاحب نام فاقد کوبندگی لازم نشان داد. کره ايها در هر جام جهانی با خانه تکانی در تيم ملی حرکتهای نه چندان محکم اوليه را همواره به روندی مطمئن در جام جهانی بعدی بدل می کنند و در اين راستا از سال ۱۹۸۶ تاکنون همواره يک پای جام جهانی بوده اند.

افشين قطبی در اين بازی از خسرو حيدری استفاده نکرد و محمد نصرتی در دفاع راست ظاهر شد تا ترکيبی ديگر از مهره های ثابت دفاعی خود نشان دهد. با مصدوميت محمد غلامی، او مجبور به تعويضی زودهنگام در نيمه نخست شد و تعويضهايش در خط ميانی و حمله انجام شد. مسعود شجاعی، بازيکن دعوت نشده در بازی دوستانه با ارمنستان، در اين بازی از ابتدا در ميدان بود و نقش موثرش باعث شد تا در وقت اضافی تعويضی تاکتيکی برای اتلاف وقت و رسيدن به پيروزی در يک ديدار تدارکاتی داشته باشد.

افشين قطبی پيش از بازی گفته بود که بايد ذهنيت آسيايی ‌ها نسبت به فوتبال ايران را با شکست کره‌جنوبی تغيير داد. او تاييد کرد که در چند سال اخير نگاه آسيا به فوتبال ايران تغيير کرده است و ديگر قدرت برتر قاره محسوب نمی شود. قطبی يادآور شد که ۱۴بازيکن از ۲۳ بازيکن دعوت شده به اردوی تيم ملی کره جنوبی لژيونر هستند و در اروپا، ژاپن و کشورهای عربی بازی می کنند.

پس از پيروزی دو بر صفر بر تيم ملی چين در جمعه گذشته، اين پيروزی نشان از بهبود کار دفاعی تيم ملی و کارسازی هافبکها در ياری به مدافعان و ايجاد ضد حمله های زهردار در سايه مهاجمان سريع و دونده داشت.

ايران: مهدی رحمتی، محمد نصرتی، هادی عقيلی، جلال حسينی، احسان حاج صفی - جواد نکونام (کاپيتان)، آندرانيک تيموريان، پژمان نوری (از دقيقه۸۴ حنيف عمران ‌زاده)، ، غلامرضا رضايی (از دقيقه ۷۹ محمدرضا خلعتبری)، محمد غلامی (از دقيقه ۴۰ کريم انصاريفرد و از دقيقه ۷۳ مهرداد اولادی) و مسعود شجاعی (از دقيقه ۴+۹۰ هادی نوروزی). قضاوت اين ديدار به عهده داوری از مالزی بود.
XS
SM
MD
LG