لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۴

موج تازه دستگيری گسترده روزنامه نگاران در ايران


پوستری از روزنامه نگاران زندانی که توسط گروهی از همکاران آنها طراحی شده است.
گزارش ها حاکی است که ماموران امنيتی و اطلاعاتی روز يکشنبه هشتم بهمن ماه «به طور همزمان» با حضور در دفتر چند روزنامه، شماری از خبرنگاران و روزنامه نگاران را دستگير کرده اند. خبرگزاری فارس تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده را يازده نفر اعلام کرده است.

به گزارش« کلمه»، وب سايت نزديک به ميرحسين موسوی، تعدادی از روزنامه نگاران روزنامه‌های شرق، بهار، اعتماد، آرمان و مجله آسمان در محل کار خود و توسط ماموران امنيتی بازداشت شده اند.

در همين زمينه، خبرگزاری مهر نوشته است که این روزنامه نگاران «به حکم دستگاه قضايی بازداشت شدند.»

خبرگزاری مهر در ادامه نوشته است که الياس حضرتی، مديرمسئول روزنامه اعتماد، و برخی از اعضای تحريريه های روزنامه های بهار، آرمان، شرق و هفته نامه آسمان خبر بازداشت اين روزنامه نگاران را « تاييد» کردند.

این خبرگزاری به تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده اشاره ای نکرده است، ولی خبرگزاری فارس در اين مورد نوشته است: «ساعتی پيش سايت مشرق در همين رابطه با اشاره به اين اقدام دستگاه امنيتی کشور از دستگيری جواد دليری، ساسان آقايی، نسرين تخيری، ميلاد فدايی و سلیمان محمدی خبر داد اما اطلاعات تکميلی خبرنگار سياسی خبرگزاری فارس حاکی است که تعداد خبرنگاران بازداشتی در حدود يازده نفر بوده اند که در روزنامه های شرق، آرمان، بهار، اعتماد و خبرگزاری ايلنا و هفته نامه آسمان فعال بوده اند.»

فارس نوشته است: «علاوه بر اسامی ياد شده پوريا عالمی، پژمان موسوی، مطهره شفيعی، نرگس جودکی، اکبر منتجبی و اميلی امرايی نيز جزو بازداشت شدگان هستند.»

میلاد فدایی اصل و سلیمان محمدی روز شنبه بازداشت شدند. ميلاد فدايی اصل، دبير سرويس سياسی خبرگزاری ايلنا، شنبه شب حدود ساعت هشت و بلافاصله پس از خروج از محل کارش توسط نيروهای امنيتی بازداشت و به نقطه نا‌معلومی منتقل شده است.

همچنين گزارش شده است که سليمان محمدی، روزنامه نگار اجتماعی و عضو تحريريه روزنامه «بهار» نيز عصر روز شنبه و با حکم دادسرای فرهنگ و رسانه توسط پليس امنيت بازداشت شده است.

خبرگزاری فارس با اشاره به اين که «گفته می شود علت بازداشت اين افراد همکاری با رسانه‌های فارسی زبان ضد انقلاب بوده»، اضافه کرده است: «دادستانی بزودی در اين باره اطلاعيه ای صادر می کند.»

غلامحسين محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائيه، روز دوم بهمن ماه سال جاری گفته بود: «براساس اطلاعاتی که از منابع موثق به دست من رسيده است، متأسفانه عده‌ای از روزنامه‌نگاران امروز جدای آنکه در روزنامه‌های کشور قلم می‌زنند دستشان در دست غربی‌ها و ضد انقلاب است.»

در همين حال، وب‌سايت خبری تابناک، متعلق به محسن رضايی، هم روز يکشنبه با حکم دادستانی تهران فيلتر شد.

به گزارش روز يکشنبه، هشتم بهمن‌ماه، خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، دفتر کارگروه تعيين مصاديق محتوای مجرمانه گفته است که فيلترينگ سايت تابناک از سوی اين کارگروه انجام نشده و «رأسا از سوی دادستانی تهران صورت گرفته است.»

جمهوری اسلامی ايران يکی از بدترين رتبه ها را در زمينه بازداشت و سرکوب روزنامه نگاران در جهان دارد و بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، «سال‌هاست که سرکوب و تحقير مداوم روزنامه‌نگاران به فرهنگ سياسی حاکميت تبديل شده است و ادامه حيات اين رژيم بسته به سرکوب رسانه‌هاست.»

اين سازمان، ايران را بزرگترين زندان خاورميانه و يکی از سه زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در سال ۲۰۱۲ معرفی کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG