لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۶

تلاش عراق برای ترغيب ايران به حضور در شرم الشيخ


هوشیار زیباری وزیر امورخارجه عراق در دیدار با منوچهر متکی گفت کشورش موضع ايران در خصوص اجلاس شرم‌الشيخ را درک می‌کند

منوچهر متکی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، در ديدار با وزير امورخارجه عراق در تهران گفت موضع ایران در رابطه با شرکت در نشست شرم الشيخ به زودی اعلام می شود.


هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق روز چهارشنبه ۲۵ آوريل درکنفرانس خبری مشترک با آقای متکی گفت که کشورش موضع ايران در خصوص اجلاس شرم‌الشيخ را درک می‌کند.


آقای متکی درباره موضع ايران برای حضور در نشست شرم الشيخ در کشور مصر گفت:« ما در اين ‌باره ابهاماتی داريم اما با توجه به توضيحات آقای زيباری مسئله را بررسی می‌کنيم و تصميم خود در خصوص شرکت و يا عدم شرکت ايران در اين اجلاس به زودی اعلام خواهيم کرد».


نشست بين المللی امنيت عراق با حضور کشورهای همسايه عراق، اعضای دايم شورای امنيت، آلمان، ژاپن و کانادا قرار است در روزهای سوم و چهارم ماه مه در شرم الشيخ مصر برگزار شود. جمهوری اسلامی ايران هنوز رسما تاييد نکرده که نماينده خود را به اين نشست، که در سطح وزيران امور خارجه برگزار می شود، اعزام خواهد کرد يا نه.


آقای زيباری قبل از سفر به ايران و ترکيه با ديويد ساترفيلد مشاور وزير امور خارجه آمريکا و رايان کروکر سفير آمريکا در عراق در باره آخرین تحولات مربوط به نشست شرم الشیخ گفت وگو کرد.


از سوی ديگر هر چند هنوز حضور ايران در کنفرانس شرم الشيخ قطعی نشده است اما جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا گفت که احتمال دارد کاندوليزا رايس وزیر امور خارجه در نشست شرم الشيخ، با همتای ايرانی خود گفت وگوی دو جانبه داشته باشد.


آقای بوش تاکيد کرد که هيچ گونه گفت وگويی خارج از بحث عراق يا درباره برنامه هسته ای ايران صورت نخواهد گرفت.


نوری المالکی، نخست وزير عراق، نيز درهمين زمينه ابراز اميدواری کرد که ايران در کنفرانس بين المللی ثبات و امنيت عراق در شرم الشيخ، مصر شرکت کند.


آقای مالکی که در پايان سفر دو روزه خود به کويت سخن می گفت، ابراز اميدواری کرد که ايران پيش شرط ها برای حضور در کنفرانس بين المللی درباره عراق را کنار بگذارد.


نخست وزير عراق گفت آقای زيباری برای مشکلات و ترغيب ايران به حضور در اين کنفرانس به تهران سفر خواهد کرد.


نشست شرم الشيخ در ادامه کنفرانس معاونان وزارت امور خارجه کشورهای همسايه عراق و برخی ديگر از کشورهای فرا منطقه ای شکل گرفته که دو ماه پيش در بغداد برگزار شد.


مساله ايرانيان دستگير شده در اربيل


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، آقای زيباری دراین کنفرانس خبری گفت دولت عراق از کانال‌های مختلف خواستار آزادی ايرانيان دستگيرشده در اربيل عراق، شده است.


وزير امورخارجه عراق با اشاره به اينکه تلاش‌ها برای آزادی اين افراد ادامه دارد، افزود: دولت عراق نمی‌تواند برای آزادی ايرانی های دستگير شده تضمينی بدهد.


نيروهای ايالات متحده در ماه ژانويه، ۵ ايرانی را در دفتر کنسولگری جمهوری اسلامی در اربيل بازداشت کردند. آمريکا می گويد اين افراد با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری دارند. ايران می گويد اين ۵ تن ديپلمات هستند و خواستار آزادی آنها شده است.


عباس عراقچی، معاون حقوقی و بين المللی وزارت امور خارجه و سرپرست تيم مذاکراه کنند ايران در گفت وگوهای بغداد، ماه گذشته به روزنامه کيهان گفته بود «ما به مقامات عراق يادآور شديم که تا زمانی که ديپلمات های ايرانی آزاد نشوند، حضور ايران در هر اجلاسی که درباره عراق باشد و آمريکا نيز در آن حضور داشته باشد با مشکل و مانع روبرو خواهد شد».


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG