لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۸

شرکت ایران در نشست شرم الشیخ، قطعی نیست


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت پس از دیدار با همتای عراقی خود درباره شرکت در کنفرانس شرم الشیخ نظر می دهد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت ایران نظرخود را برای شرکت در اجلاس شرم الشیخ مصر، پس از گفت و گو با وزیر امور خارجه عراق اعلام می کند.


آقای متکی در مصاحبه با روزنامه کیهان، چاپ تهران، گفت که برگزاری اجلاس های مرتبط با عراق، مخالف با موافقت های قبلی است و قرار است هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، سفری به تهران داشته باشد و درباره برگزاری اجلاس همسایگان عراق در مصر با مقام های ایرانی گفت و گو کند.


منوچهر متکی گفت: «در نشستی که ماه گذشته در بغداد برگزار شد، قرار شد وزیران امور خارجه همسایگان عراق جلسه ای داشته باشند و بعد جلسه ای با حضور دیگر کشورها برگزار شود که نه زمان برگزاری آنها و نه مکان آنها با همسایگان عراق مشورت نشده است.»


آقای متکی گفت قرار بوده پس از نشست وزیران امور خارجه همسایگان عراق، نشستی دیگر با حضور نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسای سازمان کنفرانس اسلامی و جنبش غیرمتعهدها برگزار شود، اما «حالا قرار است اجلاس دوم، پیش از اجلاس اول برگزار شود.»


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نشست شرم الشیخ مصر، پیش از وزیران امور خارجه عراق را «تضعیف کننده» خوانده و هرگونه تصمیم گیری درباره شرکت ایران در این اجلاس را به زمان پس از دیدار با هوشیار زیباری منوط کرده است.


عباس عراقچی، معاون آقای متکی، در اجلاس بغداد به نمایندگی از ایران شرکت کرده بود

مشکل ایران و آمریکا جدی است


آقای متکی در پاسخ به پرسشی درباره امکان دیدار نانسی پلوسی از ایران، گفت که هنوز چنین درخواستی از ایران نشده است و مشکلات میان ایران و آمریکا را «جدی و اساسی» خواند.


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «آمریکا هنوز به راهبردی مبتنی بر تعامل منطقی در ارتباط با ایران نرسیده است اما ما مواضع رییس مجلس نمایندگان آمریکا را در مورد تحولات منطقه و عراق را مورد توجه قرار می دهیم.»


وی در ادامه گفت: «اظهارات نمایندگان کنگره آمریکا، نشان می دهد كه بسياري از تئوري ها و سياست هاي آمريكا در منطقه طي سال هاي اخير نادرست بوده و اين كشور چاره اي جز تغيير آن سياست ها را ندارد.»


گفت و گوی آقای متکی با روزنامه کیهان روز شنبه چاپ شده و در میانه سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به آمریکای جنوبی انجام شده است.


«احتمال مذاکره منتفی نشده است»


شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز جمعه ۲۰ آوريل گفت ملاقات و مذاکره احتمالی وزيران امورخارجه آمريکا و ايران در شرم الشيخ منتفی نيست.


کنفرانس بين المللی درباره عراق، با هدف جلب همکاری های بين المللی برای بازسازی و بازگشت ثبات به اين کشور با حضور کشورهای همسايه عراق و پنج عضو دايم شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است از ۱ تا ۴ ماه مه در شهر شرم الشيخ مصربرگزار شود.


کنفرانس بين المللی درباره عراق، با هدف جلب همکاری های بين المللی برای بازسازی و بازگشت ثبات به اين کشور با حضور کشورهای همسايه عراق و پنج عضو دايم شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است از ۱ تا ۴ ماه مه در شهر شرم الشيخ مصربرگزار شود

معاون وزير امور خارجه ايران در کنفرانس مقدماتی کشورهای همسايه عراق در ماه مارس در بغداد شرکت کرد. سفير آمريکا در عراق در جريان اين کنفرانس اعلام کرده بود که با نماينده ايران درباره عراق رودرو گفت وگو کرده است.


آقای مک کورمک در پاسخ به اين پرسش که آيا امکان ملاقات بين وزيران امورخارجه آمريکا و ايران وجود دارد، گفت کانداليزا رايس، به عنوان وزير امور خارجه آمريکا از اين توانايی برخوردار است که تشخيص دهد چگونه از هر فرصتی استفاده کند.


از سوی ديگر منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، پیشتردر اين باره گفته بود «اين موضوع منتفی است و فعلا چنين برنامه‌يی در دستور کار ما نيست».


ايران نارضايتی خود را از انتخاب شهر شرم‌الشيخ مصر به عنوان محل برگزاری کنفرانس وزيران امورخارجه کشورهای همسايه عراق و اعضای شورای امنيت اعلام کرده است.


وزير امورخارجه ايران گفته بود اخيرا اعلام شد که قرار است اجلاس گسترده ‌ای برگزار شود که خلاف توافقات قبلی است؛ چرا که قرار بود اجلاس همسايگان عراق برگزار شود.»


ايران تاکنون به صراحت درباره شرکت و يا شرکت نکردن در کنفرانس بين المللی امنيت و ثبات عراق سخن نگفته است.


ابتدا قرار بود اين اجلاس در استانبول ترکيه در اوايل ماه آوريل برگزار شود ولی آقای زيباری گفت مقام های عراقی تصميم گرفته اند اين اجلاس در مصر برگزار شود.


اگر چه نوری المالکی، نخست وزير عراق، خواستار برگزاری اجلاس در ماه مه در بغداد شده بود ولی بسياری از کشورها نگران امنيت وزيران بودند.


XS
SM
MD
LG