لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۷

«ایران از شورشیان سنی و شیعیان افراطی حمایت می کند»


آمريکا ايران را متهم می کند که در پی بی ثبات کردن عراق است، اما ايران اين اتهام را رد می کند

ژنرال مایکل باربرو، از افسران بلند پایه ارتش آمریکا ایران را به حمایت از شورشیان سنی عراق متهم کرد و گفت:« ایرانیان بازداشت شده که هم اکنون در بازداشت نیروهای آمریکایی قرار دارند، گفته اند که نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی شورشیان سنی را حمایت می کنند و ارتش آمریکا در محلات سنی نشین بغداد مهماتی کشف کرده اند که ساخت ایران هستند.»


وی در پاسخ به این سوال خبرنگاران که چرا ایران باید از سنی های عراق حمایت کند، گفت:« جمهوری اسلامی به دنبال بی ثبات کردن عراق است و می خواهد تلاش های آمریکا را در این زمینه بی اثر کند. در حقیقت آنها همین استراتژی را در حمایت از شیعیان افراطی عراق دنبال می کنند.»


ژنرال باربرو، از افسران بلند پایه ارتش آمریکا همچنین گفت هنوز مشخص نیست که آیا ایران از نیروهای القاعده در عراق هم حمایت می کند یا خیر.


ژنرال باربرو به جزییات دیگری دراین باره اشاره نکرد.


نیروهای ایالات متحده در ماه ژانویه، ۵ ایرانی را در دفتر کنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل بازداشت کردند. آمریکا می گوید این افراد با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری دارند. ایران می گوید این ۵ تن دیپلمات هستند و خواستار آزادی آنها شده است.

ایالات متحده بارها گفته است ایران برای شبه نظامیان شیعه عراق مهمات و اسلحه تهیه کرده و به آنان آموزش می دهد. تهران این اتهام را رد کرده است.

هفته گذشته، ایالات متحده ایران را به حمایت از شورشیان سنی عراق نیز متهم کرده بود. سخنگوی ارتش ایالات متحده در بغداد نخستین کسی بود که گفت ماموران نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی از شورشیان سنی عراقی حمایت می کنند. وی درباره نوع حمایت ایران از سنی های عراق توضیحی نداد.

ریچارد باوچر، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی نیز گفت شواهدی در دست است که ایران به نحوی ناسالم تر در افغانستان درگیر می شود و نفوذ ایران در افغانستان به طرز روزافزونی تخریبی می شود.

ينرال پیتر پیس، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا نیز روز چهارشنبه در واشينگتن به خبرنگاران گفت نیروهای آمریکایی به تازگی در افغانستان سلاح هایی را کشف و ضبط کرده اند که از ایران برای طالبان ارسال شده بود.

تهران روز پنجشنبه اظهارات مقامات آمریکایی درباره نفوذ سیاسی و نظامی ایران در افغانستان را رد کرد.

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اظهارات آمریکا را بی پایه خوانده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG