لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۲۶

معاون نخست وزیر عراق در انفجار بمب زخمی شد


سلام الزوبعی در جریان یک حمله انتحاری در نزدیک خانه اش مجروح شد

سلام الزوبعی، معاون نخست وزيرعراق، روز جمعه ۲۳ مارس در جريان انفجار دوبمب در نزديکی خانه اش در بغداد مجروح شد.


در اين دو انفجار پياپی که در نزديکی خانه آقای الزوبعی رخ داد، ۹ نفر کشته شدند. برادر آقای الزوبعی و دو گارد محافظ معاون نخست وزير عراق نيز در جريان اين انفجار ها کشته شدند.


سلام الزوبعی يکی از رهبران سنی عراق است که در کابينه نوری المالکی حضور دارد. آقای الزوبعی پس از مجروح شدن به يک بيمارستان نيروهای نظامی آمريکا در بغداد منتقل شد.


درهمين حال ژنرال قاسم الموسوی به خبرگزاری فرانسه گفت: « آقای الزوبعی ساعت دوازده نيم روز جمعه در جريان نماز در مسجدی در نزديکی خانه اش مورد حمله انتحاری قرار گرفت.» او افزود: در تماس با بيمارستان مطلع شدم که وضع آقای الزوبعی خوب نيست و وی به اتاق عمل منتقل شده است.»


سلام الزوبعی ساعت دوازده نيم روز جمعه درجريان نماز در مسجدی در نزديکی خانه اش مورد حمله انتحاری قرار گرفت

در همين زمينه، يک سخنگوی نظامی آمريکا تاييد کرد که آقای الزوبعی در بیمارستانی متعلق به نيروهای آمريکايی بستری شده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، نوری المالکی نخست وزير عراق با سلام الزوبعی در بيمارستان ديدار و گفت وگو کرد.


يک مقام دفتر نخست وزيری عراق به اين خبرگزاری گفته است که جراحت آقای الزوبعی جدی نيست.


سلام الزوبعی ۴۸ ساله، دندانپزشک و عضو جبهه وحدت ملی عراق يک حزب سنی در این کشور است.


هشدار درباره خروج زود هنگام نيروهای ائتلاف


طارق الهاشمی، معاون رييس جمهوری عراق که در توکيو، پايتخت ژاپن به سر می برد روز پنج شنبه درباره خروج زودهنگام نيروهای ائتلاف هشدار داد


آقای الهاشمی گفت: در صورتی که نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا قبل از آمادگی ارتش ملی برای به دست گرفتن امنيت عراق، آن را ترک کنند، کشورش با هرج و مرج رو به رو خواهد شد.


وی اظهار داشت: ما خواستار باقی مانده نيروهای ائتلاف در عراق هستيم تا زمانی که ارتش ملی عراق به اندازه کافی شرايط لازم را کسب کنند و برقراری امنيت را در عراق به عهده گيرند.


به گفته معاون رييس جمهوری عراق، «ارتش در حال حاضر در چنين وضعيتی به سر نمی برد.»
اظهارات اين مقام عراقی پس از آن صورت می گيرد که رهبران دمکرات آمريکا گفته اند که در لايحه بودجه جنگ يک جدول زمانبندی برای خروج ارتش آمريکا از عراق پيش بينی شده است.


بر اساس اين لايحه، نيروهای رزمی آمريکا از اول سپتامبر ۲۰۰۸ از عراق خارج خواهند شد.


کاخ سفيد هشدار داده است که جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، هر لايحه ای که در آن جدول زمانبندی برای خروج ارتش آمريکا از عراق تعيين شده باشد را وتو خواهد کرد.


اما دمکرات ها در اين زمينه پيش دستی کرده و گفته اند که چنين زمان بندی ای را در لوايح و با زبان ديگری دنبال خواهند کرد تا زمينه ای برای اعمال فشار و پايان جنگ فراهم شود.


XS
SM
MD
LG