لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۹

رای گیری انتخابات شوراهای استانی عراق آغاز شد


شهرها با ترکيب قوميت های مختلف در آستانه انتخابات استانی با تنش رو به رو بوده اند به همين دليل اقدامات امنيتی در اين شهر تشديد شده است.
رای گیری انتخابات شورای جدید استانی در عراق آغاز شده است. شعبه های اخذ رای از ساعت ۷ صبح روز شنبه رای گيری را آغاز کردند و ساعت ۵ بعد از ظهر زمان اين انتخابات به پايان می رسد.

اين نخستين انتخابات از سال ۲۰۰۵ تاکنون است و محکی برای توانايی نيروهای امنيتی عراق در برقراری آرامش در کشور ارزیابی شده است.

دولت عراق از روز جمعه در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای استانی، مقررات منع تردد را در شهرهای بزرگ به مورد اجرا گذاشته و تمامی مرزهای آن کشور را بسته است.

در بصره مقرارت منع آمد و رفت اعلام شده است و در بغداد تردد وسايل نقليه ممنوع شده است. صدها معلم و کارمند زن دولتی به بازرسی ها در حوزه های رای گيری کمک خواهند کرد.

براساس پيش بينی ها در انتخابات استانی عراق در روز شنبه، نزديک به ۱۵ ميليون نفر برای انتخاب ۴۴۰ نماينده در شوراهای استان از بين ۱۴ هزار و ۴۰۰ نامزد اين انتخابات، به پای صندوق های رای خواهند رفت.

اين انتخابات در ۱۴ استان از ۱۸ استان عراق برگزار می شود.

در شهر موصل علاوه بر برقراری مقرارات منع رفت و آمد شبانه، تردد وسايل نقليه نيز ممنوع شده است.

ژنرال عبدالکريم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق، در این زمینه گفت: اين کشور مرزهای خود با ايران را بسته است و همچنين در شهر بصره ورود و خروج به اين شهر از شامگاه جمعه تا سحرگاه روز یکشنبه ممنوع اعلام شده است.

ژنرال عبدالکريم خلف افزود:«مرزهای زمينی و هوايی بسته خواهند شد ولی تردد مردم بين شهرها محدوديتی نخواهد داشت.»

شهرها با ترکيب قوميت های مختلف در آستانه انتخابات استانی با تنش رو به رو بوده اند به همين دليل اقدامات امنيتی در اين شهر تشديد شده است.

هرچند نيروهای آمريکايی حاضر در عراق در اين انتخابات نقش مستقيم نخواهند داشت، اما در خيابان ها مستقر شده و کار پشتيبانی نيروهای عراق را برعهده خواهند داشت.

تاکنون سه نامزد اين انتخابات ترور شده اند. در موصل يکی از نامزدهای انتخابات در اين شهر توسط سرنشينان يک خودرو هدف تيراندازی قرار گرفت و کشته شد.

استفان دی ميسترا، مسئول دفتر سازمان ملل متحد در عراق، ترور اين نامزد انتخاباتی را محکوم کرد و آن را «جنايتی» در راستای متوقف کردن روند دمکراتيک در عراق ارزيابی کرده است.

همچنین سه نيروهای امنيتی عراق در جريان خنثی کردن يک بمب کنار جاده ای در جنوب بغداد کشته شدند. در اين حادثه ۱۷ نفر زخمی شدند.

به گفته مقامات پليس اين بمب در پاسگاه پليس در ديوانيه منفجر شد. این انفجار زمانی رخ داد که ماموران پليس در حال خنثی کردن اين بمب بودند.
XS
SM
MD
LG