لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۰

عراق مجوز فعاليت شرکت «بلک واتر» را لغو کرد


ماموران بلک واتر متهم هستند که در جريان محافظت از يک کاروان ديپلمات های آمريکا در ميدان «نيسور» بغداد در سپتامبر سال ۲۰۰۷ بدون دليل به سوی غير نظاميان تيراندازی کرده اند.
عراق روز پنجشنبه اعلام کرد به شرکت «بلک واتر»، که کار حفاظت از ديپلمات های امريکايی را بر عهده دارد، اجازه فعاليت در اين کشور نخواهد داد.

سخنگوی وزارت کشور عراق می گويد: تقاضای پروانه کار اين شرکت خصوصی را در عراق به دليل کشتن ۱۷ شهروند غيرنظامی در سال ۲۰۰۷ ، رد کرده است.

ماموران بلک واتر متهم هستند که در جريان محافظت از يک کاروان ديپلمات های آمريکا در ميدان «نيسور» بغداد در سپتامبر سال ۲۰۰۷ بدون دليل به سوی غير نظاميان تيراندازی کرده اند.

اقدام دولت عراق در رد خواست فعالیت بلک واتر، ديپلمات های آمريکايی در عراق را از استفاده از مهم ترين نيروهای محافظ خود محروم خواهد کرد.

ژنرال عبدالکريم خلف، سخنگوی وزارت کشور عراق، در این زمینه گفت: صادر نکردن مجوز فعاليت برای بلاک واتر به دليل استفاده غير ضروری از خشونت و زور بود.

پيش از وقوع حادثه ميدان «نيسور» در بغداد، بلک واتر به استفاده از خشونت بيش از حد در محافظت از مقامات آمريکايی در عراق متهم بود.

بلک واتر اين اتهام را رد کرده بود.

پنج نفر از ماموران شرکت بلک واتر که به قتل و حمل سلاح در اين حادثه متهم شده اند، روز ششم ژانویه در يک دادگاه فدرال در واشينگتن حاضر شدند و خود را بي گناه دانستند. نفر ششم اين ماموران هم اکنون با مقامات دولتی در خصوص تحقيقات دراين باره همکاری می کند.

دولت عراق نيروهای بلک واتر را «جنايتکار» می داند و جریان اين دادگاه را از نزديک تعقيب می کند.

سخنگوی وزارت کشور عراق و مقامات سفارت آمريکا اعلام نکرده اند که نيروهای بلک واتر چه زمانی از عراق خارج خواهند شد.

آنا تيرل، يک سخنگوی بلک واتر در پايگاه کارولينای شمالی این شرکت، گفت: اين شرکت هنوز از تصميم دولت عراق مطلع نشده است ولی تا آن زمان به ارائه خدمات محافظتی به ديپلمات های آمريکايی ادامه خواهد داد.

تصميم دولت عراق در مورد شرکت بلک واتر دو ماه پس از امضاء پيمان امنيتی آمريکا و عراق اتخاذ شده است. اين پيمان به دولت عراق اجازه می دهد که درباره حضور شرکت های غربی در عراق تصميم بگيرد.

ژنرال عبدالکريم خلف با اين حال تاکيد کرد: ماموران شرکت بلک واتر که در جريان تيراندازی سپتامبر سال ۲۰۰۷ حضور نداشته اند می توانند در عراق فعاليت کنند اما می بايست در شرکت ديگری فعاليت کنند.

سخنگوی وزارت کشور عراق گفت: ما تصميم خود درباره شرکت بلک واتر را جمعه گذشته به سفارت آمريکا اطلاع داده ايم.


سفارت آمريکا در بغداد نیز تاييد کرده است که از تصميم دولت عراق آگاه شده است و در حال مذاکره با مقام های اين کشور درمورد پيامدهای اين تصميم است.
XS
SM
MD
LG