لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۳۳

عراق قتل دو زن توسط ماموران خارجی را محکوم کرد


دو زن کشته شده از مسيحيان عراق بودند و زن راننده ، بيوه ای بود که مسافرکشی می کرد.

دولت عراق روز چهارشنبه دهم اکتبر، کشته شدن دو زن عراقی در بغداد ، توسط محافظان امنيتی خارجی را به شدت محکوم کرده و اعلام کرد که در اين مورد تحقيقات آغاز شده است.


محافظانی که از سوی يک شرکت امنيتی استراليايی برای خدمت در «آژانس آمریکایی برای توسعه جهانی» وابسته به دولت آمریکا استخدام شده بودند، روز سه شنبه به يک خودرو که به کاروان آنها نزديک می شد، شليک کرده و دو زن غير نظامی عراقی را کشتند.


ژنرال قاسم موسوی، مسئول طرح امنيتی بغداد در بيانيه ای اعلام کرد که « نخست وزير، دولت و همه مردم عملکرد اين شرکت امنيتی را محکوم می کنند.»  • محافظانی که از سوی يک شرکت امنيتی استراليايی برای خدمت در «آژانس آمریکایی برای توسعه جهانی» وابسته به دولت آمریکا استخدام شده بودند، روز سه شنبه به يک خودرو که به کاروان آنها نزديک می شد، شليک کرده و دو زن غير نظامی عراقی را کشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال قاسم موسوی افزود: «اسلحه ما در مقابل اين شرکت قانون است و ما با آرامش در حال بررسی اين اتفاق هستيم.»


مايکل پريدين، از مسئولان شرکت امنيتی استراليايی «يو آر جی» که مقر آن در دوبی است و گفته می شود که ماموران آن در تيراندازی روز سه شنبه نقش داشتند ، گفت که ما به شدت از اتفاقی که افتاده متاسفيم. وی افزود که شرکت وی با مقامات دولت عراق اين اتفاق را بررسی می کند.


آقای پريدين در مورد اين که آيا ماموران شرکت وی در اين تيراندازی نقش داشتند، سخنی نگفت.


هنوز مشخص نيست که ماموران امنيتی زمان تيراندازی همراه از «يو اس اد» محافظت می کردند يا نه.


آقای پريدين گفت که خودرويی به سرعت در منطقه تحت کنترل نيروهای شيعه به کاروان خودروهای محافظان نزديک شد و اخطار يکی از محافظان را ناديده گرفت.


دو نفر از محافظان به سوی خودرو آتش گشودند که موجب کشته شدن دو نفر و زخمی شدن دو نفر ديگر از سرنشينان آن شد.


پليس عراق به آسوشيتدپرس گفت که پس از تيراندازی به سرعت خودروهای شرکت امنيتی از محل دور شدند و پليس عراق اجساد را جمع آوری کرده است.


دو زن کشته شده از مسيحيان عراق بودند و زن راننده ، بيوه ای بود که سه فرزند خود را با مسافرکشی بزرگ می کرد.


عراق خواستار اخراج «بلک واتر» شد


تیراندازی روز سه شنبه یک روز پس از آن صورت می گیرد که دولت عراق ازمقامات آمريکايی خواستار پيگرد شرکت امنيتی «بلک واتر» شده که در تيراندازی ماه گذشته موجب کشته شدن دستکم ۱۷ غير نظامی شده است.


دولت عراق خواستار اخراج اين شرکت آمریکایی از خاک عراق شده است. نوری المالکی، نخست وزير عراق، از اين شرکت خواسته تا هشت ميليون دلار به هر کدام از خانواده ها خسارت به پردازد.


مقامات عراقی می گويند که «بلک واتر» ۲۱ نفر ديگر را نيز به قتل رسانده است. اين شرکت از سال ۲۰۰۳ مدت کوتاهی پس از حمله آمريکا به عراق مسئوليت حفاظت از ديپلمات های آمريکايی در عراق را به عهده گرفت.


XS
SM
MD
LG