لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۱

تاکید نوری المالکی بر ادامه عملیات علیه شبه‌نظامیان در استان انبار


شبه نظامیان مسلح در شهر فلوجه
گزارش ها حاکی است که شبه نظاميان مرتبط با گروه القاعده توانسته اند کنترل شهر «فلوجه» در استان انبار را در دست بگيرند،‌ در همين حال نوری المالکی،‌ نخست وزير عراق، گفته است عمليات نظامی نيروهای دولتی تا نابودی تمام «گروه های تروريستی» ادامه خواهد يافت.

به گزارش شبکه «الجزيره» نوری المالکی که روز شنبه ۱۴ ديماه در يک شبکه تلويزيونی دولتی صحبت می کرد، گفته است که دولت وی به «فتنه» در استان «انبار» پايان خواهد داد.

وی اضافه کرده است: «تا نابودی کامل گروه‌های تروريستی و نجات مردم انبار عقب‌نشينی نخواهيم کرد».

ساعاتی پيش از اظهارات نوری المالکی در تلويزيون دولتی، يک مقام بلندپايه امنيتی عراق به خبرگزاری فرانسه گفته بود که نيروهای دولتی کنترل شهر فلوجه را از دست داده اند و نيروهای وابسته به «دولت اسلامی عراق و شام» اين شهر را به تصرف خود در آورده اند.

در همين زمينه، هادی رازيج، رييس پليس استان انبار، گفته است که مرکز شهر فلوجه به طور کامل به تصرف نيروهای «دولت اسلامی عراق و شام» در امده است.

رييس پليس استان انبار اضافه کرده است: شهر در محاصره نيروهای دولتی است، ولی مردم فلوجه اينک زندانی گروه «دولت اسلامی عراق و شام» هستند.

اين در حالی است ويدئو های منتشر شده در يوتيوب نشان می دهد که نيروهای گروه دولت اسلامی عراق و شام کنترل بزرگراه اصلی فلوجه را در اختيار دارند و شاهدان عينی به خبرگزاری رويترز گفته اند، نيروهای شبه نظامی قسمت های شمال و شمال شرقی فلوجه را نیز در اختيار گرفته اند.

به گزارش «الجزيره» نيروهای وابسته به گروه «دولت اسلامی عراق و شام» طی ماهها اخير توانسته اند نفوذ خود را در استان سنی نشين انبار در غرب بغداد تا مرز سوريه گسترش دهند.

طبق اين گزارش عشاير سنی به همراه نيروهای ارتش توانسته اند در «رمادی» ديگر شهر بزرگ سنی نشين استان «انبار» با نيروهای «دولت اسلامی عراق و شام» مقابله کنند.

اين گزارش اضافه کرده است که عشاير سنی در این استان مانع ورود نيروهای ارتش به فلوجه شده اند.

«الجزيره» اضافه کرده است، نيروهای دولتی در حال مذاکره با روسای عشاير و قبائل سنی برای ورود به شهر فلوجه هستند.

اين گزارش اضافه می کند، نيروهای ارتش برای مقابله با نيروهای گروه «دولت اسلامی عراق و شام»، نيازمند همکاری عشاير و قبائل سنی هستند.

برپایه این گزارش ها، در جريان در گيری روز جمعه در رمادی و فلوجه دست کم ۱۰۰ نفر کشته شده اند.

ورود نیروهای مرتبط با القاعده به فلوجه و رمادی پس از خروج ارتش از این شهرها صورت گرفت. نخست وزیر عراق به منظور کاهش تنش‌ها میان دولت و عشایر سنی‌مذهب، فرمان خروج ارتش از شهرهای استان انبار را صادر کرده بود.

تنش‌ها در استان انبار پس از ان بالا گرفت که نیروهای امنیتی و ارتش عراق اقدام به برچیدن چادرهای معترضان سنی مذهب در این استان کردند. این تحصن از یک سال پیش و در اعتراض به سیاست‌های دولت آغاز شده بود.

معترضان، دولت نوری مالکی نخست وزیر شیعه‌مذهب عراق را به اجرای سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه سنی‌ها متهم می‌کنند.

نوری المالکی که می‌گفت محل تحصن به پناهگاهی برای نیروهای القاعده تبدیل شده است، دستور برچیدن چادرها را صادر کرد. این اقدام باعث خشم عشایر انبار و درگیری آنها با نیروهای دولتی شد. پس از توافق صورت گرفته برای خروج ارتش از شهر‌ها به منظور آرام کردن اوضاع و سپردن امنیت به نیروهای پلیس محلی، نیروهای مرتبط با القاعده به شهر‌ها رمادی و فلوجه یورش بردند.
XS
SM
MD
LG