لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۲۶

رایزنی مالکی با آيت الله سيستانی درباره اوضاع عراق


نوری المالکی در کنفرانس خبری از حمایت آیت الله سیستانی از ترمیم کابینه خبر داد

نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز چهارشنبه با آيت الله علی سيستانی، یکی از مراجع شیعه درباره وضعيت سياسی و امنیتی این کشور ديدار و گفت وگو کرد..


آقای مالکی در کنفرانسی مطبوعاتی درباره جزييات ديدار خود با آيت الله علی سيستانی گفت:« از وی برای تشکيل دولت و وزرای جديد در خواست کمک کردم و درباره احتمال تشکيل دولت جديد متشکل از تکنوکرات بحث و گفت وگو شد.»


دولت نوری المالکی در حال حاضر با بحران مواجه است و پس از خروج گروه های سنی از کابينه، وی تاکنون نتوانسته است کابينه خود را ترميم کند.


از سوی ديگر، هفته گذشته نيز نهاد محاسباتی دولتی که بازوی تحقيقاتی کنگره آمريکا محسوب می شود، در گزارش خود اعلام کرد که دولت عراق نتوانسته است به اهداف سياسی و امنيتی مد نظر در استراتژی واشينگتن دست يابد.


در اين گزارش آمده بود که دولت عراق تنها توانسته است سه مورد از ۱۸ مورد اهداف اعلام شده توسط دولت جرج بوش را برای پيشرفت سياسی و امنيتی در اين کشور محقق کند.


ژنرال پتراوس به همراه رايان کراکر، سفير آمريکا در بغداد هفته آينده گزارش خود درباره وضعيت سياسی و امنيتی عراق را به کنگره ايالات متحده ارايه خواهند کرد

احتمال کاهش حضور نظامی آمريکا در عراق


همزمان با اين تحولات، ديويد پتراوس، فرمانده کل نيروهای آمريکا در عراق روز چهارشنبه گفت: در گزارش خود به کنگره احتمالا پيشنهاد خواهد کرد که شمار نيروهای نظامی آمريکا در عراق از ماه مارس آينده کاهش يابد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين اظهارات ژنرال پتراوس نشانگر آن است که برنامه جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در آغاز سال جاری ميلادی برای اعزام ۳۰ هزار نيروی تازه نفس به عراق باعث بهبود وضعيت امنيتی شده و زمينه کاهش نيروها فراهم شده است.


ژنرال پتراوس که با شبکه خبری ای بی سی نيوز سخن می گفت با اشاره به تکميل روند اعزام نيروها به عراق گفت که سقف و محدويت هايی برای حضور نظاميان اين کشور در عراق وجود دارد.


او در پاسخ به سوالی درباره کاهش نيروهای نظامی در عراق در ماه مارس آينده برای جلوگيری از فشار بر اين نيروها گفت:«محاسبه شما کم و بيش درست است.»


ژنرال پتراوس به همراه رايان کراکر، سفير آمريکا در بغداد هفته آينده گزارش خود درباره وضعيت سياسی و امنيتی عراق را به کنگره ايالات متحده ارائه خواهند کرد.


به گفته ژنرال پتراوس، افزايش نيروها در عراق به «ابتکار» عمل عليه القاعده منجر شده و اين يک تغيير «بسيارمهم» است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG