لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۵

۱۱۸ زائر شیعه درعراق کشته شدند


در انفجارهای انتحاری روز سه شنبه دست کم ۱۱۸ نفر کشته و ۱۶۰ نفر مجروح شده اند.

در حمله های انتحاری روز سه شنبه ششم مارس به زایران شيعه ای که برای حضور در مراسم اربعين عازم شهر کربلا بودند، دست کم ۱۱۸ نفر کشته شدند.


مرگبارترين حمله انتحاری در شهر حله در يکصد کيلومتری جنوب بغداد رخ داد. يک فرمانده پليس گفته است بمبگذران انتحاری خود را در ميان جمعتی انبوه از زایران شيعه در منطقه «حی نادر» در جنوب حله منفجر کردند. اين گروه از زایران شيعه از شهر «حله» با پای پياده عازم کربلا بودند.


مرگبارترين حمله انتحاری در شهر حله در يکصد کيلومتری جنوب بغداد رخ داد. اين گروه از زائران شيعه از شهر «حله» با پای پياده عازم کربلا بودند

به گفته دکتر محمد تيمينی مسئول بخش اورژانس بيمارستان حله، تاکنون ۹۰ نفر کشته و ۱۶۰ نفر مجروح شده اند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، وضعيت ۵۰ نفر از مجروحان اين انفجار وخيم اعلام شده است و پیش بینی می شود که تلفات اين حادثه بیشتر شود.


در جریان انفجارهای ديگری در سراسر عراق ۲۸ زایر ديگر شيعه کشته شدند. در محله سنی نشين«دوره» در انفجار يک مينی بوس حامل زوار ۸ نفر کشته شدند. پانزده نفر ديگر در انفجارهای شهر بغداد کشته شدند.


روز دوشنبه، در يکی از مرگبارترين حملات يک ماه اخير در عراق عليه ارتش آمريکا، شش سرباز آمريکايی کشته شدند. بر پایه بيانيه روز سه شنبه ارتش آمريکا، در همين روز سه سرباز آمريکايی نيز در حمله ای ديگر جان خود را از دست دادند.


بنا به گفته مقام های ارتش آمريکا، در انفجار بمبی کنار جاده، در نزديکی خودروی سربازان آمريکايی در استان صلاح الدين در شمال عراق، همزمان با کشته شدن شش سرباز آمريکايی، سه سرباز نيز مجروح شدند.


همچنين در استان ديالی نيز بر اثر انفجاری مشابه، سه سرباز آمريکايی کشته شدند و يک سرباز نيز مجروح شد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، فرماندهان ارتش آمريکا، نسبت به آنچه «افزايش تلفات ناشی از بمب های کنار جاده ای» خوانده اند، هشدار داده اند. پيش از اين مقام های ارتش آمريکا اعلام کرده بودند که اين بمب ها در ايران ساخته می شوند و از سال ۲۰۰۴ ميلادی تاکنون، موجب مرگ بيش از ۱۷۰ تن از سربازان آمريکايی شده اند.


از سوی دیگر ارتش آمريکا و نيروهای امنيتی عراقی، برای سومين هفته پياپی، عمليات گسترده خود را برای مقابله با شورشيان عراقی پی می گيرند.


از آغاز اشغال عراق توسط ارتش آمريکا در ماه مارس سال ۲۰۰۳ ميلادی تا کنون، بيش از سه هزار و ۱۷۰ سرباز آمريکايی جان خود را از دست داده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG