لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۱۲

۹ سرباز آمريکايی در عراق کشته شدند


حمله انتحاری به محله کتاب فروش های بغداد، دهها کشته برجای گذاشت.
روز دوشنبه، در يکی از مرگبارترين حملات يک ماه اخير در عراق عليه ارتش آمريکا، شش سرباز آمريکايی کشته شدند. بنا به بيانيه روز سه شنبه ارتش آمريکا، در همین روز سه سرباز آمريکايی نيز در حمله ای ديگر جان خود را از دست دادند.

بنا به گفته مقام های ارتش آمریکا، در انفجار بمبی کنار جاده، در نزديکی خودروی سربازان آمريکايی در استان صلاح الدين در شمال عراق، همزمان با کشته شدن شش سرباز آمريکايی، سه سرباز نيز مجروح شدند.

همچنين در استان ديالی نيز بر اثر انفجاری مشابه، سه سرباز آمريکايی کشته شدند و يک سرباز نيز مجروح شد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، فرماندهان ارتش آمريکا، نسبت به آنچه «افزايش تلفات ناشی از بمب های کنار جاده ای» خوانده اند، هشدار داده اند. پيش از اين مقام های ارتش آمريکا اعلام کرده بودند که اين بمب ها در ايران ساخته می شوند و از سال ۲۰۰۴ ميلادی تاکنون، موجب مرگ بيش از ۱۷۰ تن از سربازان آمريکايی شده اند.

از ديگر سو ارتش آمريکا و نيروهای امنيتی عراقی، برای سومين هفته پياپی، عمليات گسترده خود را برای مقابله با شورشيان عراقی پی می گيرند.

از آغاز اشغال عراق توسط ارتش آمريکا در ماه مارس سال ۲۰۰۳ ميلادی تا کنون، بيش از سه هزار و ۱۷۰ سرباز آمريکايی جان خود را از دست داده اند.

خشونت رو به گسترش

در تحولی ديگر، يک روز بعد از اينکه يک بمب گذار انتحاری، به محله کتاب فروش های بغداد حمله کرد و ۳۰ نفر کشته شدند، شاهدان عينی می گويند که در جريان يک آتش سوزی در خيابانی در همین محله بغداد، جنازه سوخته شده دستکم نه نفر را ديده اند.

يکی از اين شاهدان به خبرگزاری رويترز گفت: «من ديدم که نه جنازه را بيرون کشيدند. آنها کاملا سوخته بودند. آتش نشان ها نتوانستند آنها را نجات دهند، چون مغازه ها پر از کتاب و کاغذ بود و آتش همه جا را فراگرفته بود.»

حمله اخير به محله کتاب فروش ها، چالشی تازه برای دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق محسوب می شود، چرا که وی پيش از اين و با آغاز عمليات سرکوب شورشيان، از نتيجه بخش بودن اين عمليات در مدتی کوتاه سخن گفته بود.

در عمليات اخير مقابله با شورشيان در بغداد، بيش از ۹۰ هزار سرباز عراقی و آمريکايی مشارکت دارند. برخی ناظران، اين عمليات تازه را «آخرين فرصت» برای جلوگيری از جنگ داخلی در عراق توصيف کرده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG