لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۴۱

ديدار نخست وزير ايتاليا از ترکيه


نخست وزیر ایتالیا ازعضويت دايم ترکيه در اتحاديه اروپا را مورد حمايت قرار داد و از اتحاديه اروپا خواست، به تلاش های خود برای پيوستن ترکيه به اين اتحاديه ادامه دهد

روما نو پرودی نخست وزير ايتاليا دوشنبه ديروز وارد آنکارا شدو ظهر امروز ترکيه را ترک کرد.آقای پرودی در آنکارا با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ديدار و گفت و گو کرد.


بررسی راه های گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی، روند عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا و مسايل سياسی مهم منطقه به ويژه اوضاع داخلی عراق و پرونده اتمی ايران، محور گفت وگوهای نخست وزيران ايتالياو ترکيه بود.


بررسی راه های گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی، روند عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا و مسايل سياسی مهم منطقه به ويژه اوضاع داخلی عراق و پرونده اتمی ايران، محور گفت وگوهای نخست وزيران ايتالياو ترکيه بود

آقای پرودی عضويت دايم ترکيه در اتحاديه اروپا را مورد حمايت قرار داد و از اتحاديه اروپا خواست، به تلاش های خود برای پيوستن ترکيه به اين اتحاديه ادامه دهد.


رجب طيب اردوغان نيز ايتاليا را هم پيمان ارزشمند ترکيه توصيف کردو از اين که رم کماکان از حاميان الحاق ترکيه به اتحاديه اروپا بوده قدردانی به عمل آورد.


آقای اردوغان از رومانو پرودی خواست ايتاليا با جمهوری ترک نشين قبرس که مورد تحريم کشورهای اروپايی قرار گرفته، مبادلات تجاری مستقيم برقرار کند.


صبح امروز رجب طيب اردوغان و رمانو پرودی در مراسم ويژه گشايش تونل بولوداغ که مسافت آنکارا، استانبول را بيش از ۵۰ درصد کاهش داده، مشارکت کردند.


شرکت های ايتاليايی و ترکيه ای در احداث اين تونل با مسافت ۲۷۸۸ متر و حدود ۲۸۰ مليون دلار هزينه ساخت، مشارکت داشتند. از امروز فاصله بين آنکارا - استانبول با اتوبوس های مسافربری ۷ ساعت و ۳۰ دقيقه به ۳ ساعت و ۳۰ دقيقه کاهش يافته است.


در جريان ديدار رسمی رومانوپرودی از ترکيه تصميم گرفته شد حجم مبادلات اقتصادی دو کشور افزايش يابد.


بيش از ۵۰۰ شرکت تجاری و اقتصادی ايتاليا در ترکيه فعاليت می کنند. به گزارش خبر گزاری سی ان ان ترک ، حجم مبادلات تجاری و اقتصادی ايتاليا و ترکيه بيش از ۱۵ مليارد دلار در سال است و
ايتاليا سومين طرف تجاری ترکيه محسوب می شود


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG