لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۵

نگاهی به اقتصاد دو عضو تازه اتحادیه اروپا


بلغارستان و رومانی از سال ۱۹۹۵ میلادی در تلاشند تا به اتحادیه اروپا بپیوندند. مذاکرات در این مورد در سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد و چهار سال بعد به پایان رسید.
از نخستین روز سال جدید میلادی تعداد کشور های عضو اتحادیه ارپا از بیست و پنج به بیست و هفت خواهد رسید.

اعضای جدید دو کشور رومانی و بلغارستان هستند و هر دو در انتهای لیست اعضای اتحادیه اروپا از لحاظ وضعیت اقتصادی قرار می گیرند.

با پیوستن این دو کشور سی ملیون نفر به جمعیت این اتحادیه و دو زبان رسمی به زبان های دیگر آن افزوده می شود. با این همه از لحاظ اقتصادی در کوتاه مدت چندان تاثیری بر اتحادیه اروپا نخواهند گذاشت. هر چند نکات مثبتی هم در کارنامه اقتصادی این دو کشور وجود دارد.

تولید ناخالص ملی هر کدام از دو کشور بلغارستان و رومانی ۳۵ درصد میانگین اتحادیه اروپا است و با پیوستن این دو کشور به اتحادیه اروپا تنها یک درصد به کل تولید ناخالص بیست و پنج عضو اضافه خواهد شد.

اما از سوی دیگر این در آمد پنج برابر بیشتر از دیگر کشور های اتحادیه اروپا نتیجه «تولیدات کشاورزی» است. با این حال هر دو کشور اما کمتر از بیست و پنج عضو دیگر در بخش «آموزش» سرمایه گذاری می کنند.

با این حال نرخ بیکاری در بلغارستان و رومانی کم تر از میانگین اتحادیه است. هرچند تورم در هر دو تقریبا سه برابر میانگین تورم اقتصادی دیگر بیست و پنج عضو است.

کمیسیون اروپایی می گوید اضافه شدن بلغارستان و رومانی بخشی از برنامه گسترش مرزهای این اتحادیه است که از سال ۲۰۰۴ آغاز شد. در آن سال ۱۰ عضو جدید که عمدتا از کشور های اسلاو تبار قاره اروپا هستند به اتحادیه پیوستند.

بلغارستان و رومانی از سال ۱۹۹۵ میلادی در تلاشند تا به اتحادیه اروپا بپیوندند. مذاکرات در این مورد در سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد و چهار سال بعد به پایان رسید.

در نهایت در سال ۲۰۰۶ میلادی کمیسیون اروپایی اعلام کرد که هر دو کشور آماده پیوستن به اتحادیه هستند. این در حالی است که کشور های دیگر از جمله کشور های جدا شده از یوگوسلاوی سابق با وجود این که از لحاظ اقتصادی در شراط مشابهی هستند اما به دلایل سیاسی هنوز نتوانسته اند به اتحادیه اروپا بپیوندند.

از جمله این دلایل نگه داری جنایتکاران جنگ های داخلی در یوگوسلاوی سابق است. ترکیه نیز مدت هاست که برای پیوستن به این اتحادیه تلاش می کند ولی روشن نیست، آیا در نهایت اعضای اتحادیه اروپا خواهند پذیرفت که این تنها کشور مسلمان را به جمع خود بپذیرند یا نه؟

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG